Փաշինյանը բանակցային սեղանին վախենում է հենց այս ճշմարտությունից։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Իլհամ Ալիևի նոր հայտարարությունները՝ Հայաստանի դենացիոնալիզացիայի ծրագրի բացահայտման հերթական վկայություն։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները մեկ անգամ ևս փաստում են,որ մեր այն պնդումները, որ քննարկվողը ոչ թե խաղաղության պայմանագիր է, այլ Հայաստանի դենացիոնալիզացիայի ծրագիր։
Մեր իրավունքների պաշտպանության գործիքակազմերից հրաժարման, միջազգային դատարաններից հայցերի ետ քաշման, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման, Հայաստանի սահմանադրության փոփոխության և հայկական բանակի վերաբերյալ հնչող պահանջները ոչ թե ուղղված են խաղաղության հաստատմանը, այլ միտված են հայկական գործոնի և ինքնության ոչնչացմանը։
Այս նպատակի իրականացման տրամաբանության մեջ են նաև Հայաստանում ադրբեջանցիների բնակեցման ծրագրի մասին հայտարարությունները։
Մեկ անգամ ևս արձանագրենք պարզ ճշմարտությունը, որը բանակցային սեղանին վախենում է բարձրաձայնել Նիկոլ Փաշինյանը.
Հայաստանի տարածքում տարբեր ժամանակներում բնակություն հաստատած ադրբեջանցիների վերադարձի հարցը չի կարող նույնացվել և համահավասարեցվել Արցախից՝ ցեղասպանության անմիջական վտանգի տակ բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրավունքների վերականգնման խնդրի հետ։
Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է բարձրացնել այդ հարցը, ապա այն պետք է քննարկվի Բաքվում և Սումգայիթում բռնի տեղահանված, կոտորածների հետևանքով փախուստի դիմած հայերի իրավունքների համատեքստում։
Արցախահայության վերադարձի իրավունքն ու կարգավիճակը պետք է լինի հայկական շահերով առաջնորդվող ցանկացած բանակցողի առաջնային և գլխավոր օրակարգը։
Միայն բանակցություններում Արցախի հարցի հստակ առաջ քաշումը, մեր իրավունքների համառ պաշտպանությունը կարող են զսպել Ադրբեջանի նոր պահանջները և ագրեսիան։ Հակառակ դեպքում, Ալիևի կողմից հնչեցված հայտարարությունները մեկ անգամ ևս վկայում են, որ Ադրբեջանին զիջումներով խաղաղեցնելու ծրագիրի վերջնարդյունքը միայն նոր ու ավելի կոշտ պահանջներն են լինելու»,-գրել է Սաղաթելյանը։

Именно этой правды за столом переговоров Пашинян боится. Об этом на своей странице в Facebook написал депутат фракции "Армения", представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян.
«Недавние заявления Ильхама Алиева являются еще одним свидетельством разоблачения программы денационализации Армении.
Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева еще раз доказывают наши утверждения о том, что обсуждается не мирный договор, а программа денационализации Армении.
Требования об отказе от инструментов защиты наших прав, отзыве исков из международных судов, роспуске Минской группы ОБСЕ, изменениях в Конституции Армении, а также требования касательно армянской армии направлены на уничтожение армянского фактора и армянской идентичности.
Заявления о планах заселения азербайджанцев в Армении также вписываются в логику реализации этой цели.
Еще раз зафиксируем простые истины, о которых Никол Пашинян боится говорить за столом переговоров. Вопрос возвращения азербайджанцев, в разное время живших на территории Армении, нельзя отождествлять и приравнивать к вопросу восстановления прав наших соотечественников, насильственно перемещенных из Арцаха под непосредственной угрозой геноцида.
Если Азербайджан хочет поднять этот вопрос, то его нужно обсуждать в контексте прав армян, насильственно перемещенных и бежавших в результате массовой резни в Баку и Сумгаите.
Право и статус возвращения армян Арцаха должны быть основной и главной повесткой дня любого переговорщика, руководствующегося интересами Армении.
Только четкое продвижение вопроса Арцаха на переговорах и настойчивая защита наших прав смогут сдержать новые требования и агрессию Азербайджана. В противном случае заявления Алиева еще раз доказывают, что результатами программы по умиротворению Азербайджана уступками станут лишь новые и более жесткие требования», – отметил Сагателян.