2025 թվականն Արևելյան օրացույցով  կանաչ փայտե օձի տարի է, այն սկսվելու է հունվարի 29-ից, այլ ոչ թե հունվարի 1-ից ու դա կտևի մինչև 2026 թվականի փետրվարի 16-ը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց աստղաբան Լուսյա Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ հարկավոր չէ «օձին այդքան վատով նայել».«Մարդկանց մոտ սողուններն այնքան վատով են նստած, դրա համար շատ են նեղվում։ Օձն առաջին հերթին իմաստություն է։ Հունվարի 12-ից արդեն լուսնային հանգույցը կփոխվի, վերջապես դուրս կգա Խոյից և  կմտնի Ձուկ համաստեղություն։ Սա երկար կտևի։
Խարդախությունների, ավանտյուրաների շրջան կսկսվի։ Այն օրենքի, ֆինանսի, արվեստի տարի է լինելու։ Ֆինանսների հետ ավանտյուրաներ լինելու են, բացահայտվելու են բավականին  կեղծ գործողություններ, որոնք եղել են փողերի, օրենքի հետ կապված։ Սատուրն մոլորակն է,  որը նաև Ձկան մեջ է։ Իսկ Սատուրնը մոտ 30 տարի հիշում է մարդկանց կատարածը։ Երբ մենք ասում ենք, որ 30 տարի խաբված ենք եղել, դա ամբողջ  աշխարհում է այդպես, միայն Հայաստանում չէ, և դա Սատուրնից է»։
Խորհուրդ՝ աստղաբանից․ քանի որ մոլորակը փոխվում է, 2025 թվականը մարդիկ պետք է ճիշտ ապրեն, որպեսզի անցյալի սխալներից հարվածներ չստանան.«2024 թվականը համարվել է բացահայտման տարի, իսկ 2025 թվականը համարվում է պատիժների տարի։ Դա նաև երկրներին է վերաբերում։ Այն երկրները, որոնք  առաջինն են պատերազմ սկսել, ժողովրդի վրա հարձակվել՝ Ադրբեջանը, Իսրայելը, Թուրքիան, Ռուսաստանը, ունեն անխուսափելի պատիժներ։ Դրանք երկնային աղետներն են։ Դա հատկապես այն երկրներին է վերաբերելու, որտեղ կան ծովեր, օվկիանոսներ։ Սպասվում է, որ ծովերն ու օվկիանոսներն ափերից դուրս կգան»։
Հակոբյանը նաև շեշտեց՝ 2025 թվականը  վարակների տարի է լինելու.«Կարող է գնաս լողավազան և վարակվես, ջրից է։ Լարված տարի է սպասվում, կլինեն կտրուկ փոփոխություններ միջազգային ասպարեզում, պատերազմական իրավիճակներ կան։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմը դեռ չի ավարտվի։ Դեկտեմբերի 21-ը ձմեռային արևադարձության օրն է։ Այդ  օրը լուսինը կգտնվի Կույսում։ Այն իրենից ներկայացնում է մաքրում, բուժում, զտում։ Մարդիկ իրենց վատ գործողությունները՝  ծխել, խմել, թմրանյութ օգտագործել, թալանել, ․․․ ինչքան բացասական բան կա, պետք է իրենց միջից մաքրեն»։
Աստղաբան Հակոբյանը նշում է՝ 2025 թվականին շատ են լինելու  վատ սովորույթները՝ թմրամոլություն, խաղամոլություն, հարբեցողություն, սակայն դրանք բոլորը բացահայտվելու են.«Ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում կլինեն ֆինանսական դժվարություններ, թանկացումներ, էկոնոմիկայի անկում կլինի, մուսուլմանական երկրները լավ վիճակում չեն լինելու, հատկապես՝ Թուրքիան։ Այնտեղ աղետներ են սկսվում, ներքին խառնաշփոթություն է լինելու և՛ Թուրքիայում, և՛ Ադրբեջանում»։
2025 թվականին խորհուրդ չի տրվում հանրահավաքներ անցկացնել։ Ըստ  աստղաբանի՝ միևնույն է, չեն հասնելու  իրենց նպատակին.«Միջադեպեր կլինեն, որոնք լավ հետևանքների չեն հանգեցնի։ Օրենքի խախտումներ կլինեն։ Շատերը հարբած կլինեն, թմրանյութի ազդեցության տակ ու չեն գիտակցի, թե ինչ են անում, և դա  լավ հետևանքների չի բերի։ Այն կազդի մարդկանց առողջության վրա։ Փախստականներ շատ կլինեն, բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ կփոխվեն»։
Սակայն, ըստ Հակոբյանի կանխատեսումների, ՀՀ-ում իշխանափոխություն չի լինի՝ Փաշինյանը չի հեռանա։
Չնայած որոշ աստղաբանների հայտարարություններին՝ Լուսյա Հակոբյանը պնդում է՝ միայն Հայաստանում է խաղաղ լինելու.«Ճի՛շտ է, որոշակի փոքր աղետներ կլինեն, բայց վնասակար չեն լինի։ Ահավոր աղետներ չեն լինի։ 2024 թվականը կփակենք առանց պատերազմի, իսկ 2025 թվականին Հայաստանում սարսափելի պատերազմներ չեմ տեսնում։ Ավելի շատ անհանգստացնող կլինեն քաղաքացիական պայքարները, խաբեությունները։ Այդ մարդիկ կպատժվեն, իսկ պատիժը կլինի քաղցկեղը, աղիների հետ կապված խնդիրները։
Հունաստանում հեղաշրջում կլինի, Ֆրանսիայում խաղաղ չի լինի, Բուլղարիայում հանգիստ կլինի, Ռուսաստանի որոշ քաղաքներում վարակներ կլինեն, իսկ Հնդկաստանում վարակները կշատանան, Չինաստանը Ռուսաստանին կխաբի»։
Այս տարում կլինեն մարդիկ, ովքեր կցանկանան փոխել իրենց անունները.«Մարտի 27-ին սև լուսինը դուրս կգա Կշեռք համաստեղությունից, կմտնի Կարիճ համաստեղություն և այդ ժամանակից  կսկսվեն ահավոր պատիժները։ Մարտի 14-ին կլինի լուսնի խավարում, իսկ 29-ին կլինի արևի խավարում։ Իսկ խավարում նշանակում է զտում։ Խավարման ընթացքում՝ ոչ մի նոր գործարք, մինչև անգամ ամուսնությունն արգելված է։ Մարդիկ պետք է մաքրվեն»։
2025 թվականը խորհրդանշում է 9 թիվը։
Լուսյա Հակոբյանը վստահեցնում է՝ «Խաղաղության պայմանագիր» չի կնքվի, «Զանգեզուրի միջանցք» չի լինի, «Թուրանը» կյանքի չի կոչվի, սակայն կլինեն սահմանների վերանայումներ։
Ինչ վերաբերում է Արցախին՝ աստղաբանը կանխատեսում է, որ արցախցին կվերադառնա  և կապրի իր հողում, պարզապես, պետք է մի փոքր սպասել․«Գալու է մի շրջան և այն հեռու չէ, երբ արցախցին ինքն է որոշելու, թե ինչպես է ապրելու։ Ավելի լավ կլինի, որ այն առանձին լինի։ Եթե ուզում են, որ շուտ վերադառնան, պետք է մաքրվեն։ Գերիների որոշ մասը կվերադառնա։
2025 թվականը նաև պտղաբերության, ընտանիք կազմելու տարի է լինելու.«Ովքեր բնակարան չունեն՝ կունենան։ Ընտանիքի ստեղծում կլինի։ Եվ այստեղ խոսքը ամուսնության մասին չէ, այլ երեխա ունենալու։ Կանայք շուտ կհղիանան։ Այս տարվա ծնված երեխաները տաղանդավոր են լինելու։ Բեղմնավոր տարի կլինի այդ առումով»։
Իսկ լրագրողներին աստղաբանը խորհուրդ է տալիս սուտ լուրեր չտարածել.«Տարին տալիս է պատիժներ։ Սուտ լուրեր տարածողները շնչուղիների հետ կապված խնդիրներ կունենան, շնչահեղձ կլինեն։ Կխնդրեմ, որ լրագրողները  ճիշտ ու գրագետ աշխատեն»։

2025 год – год зеленой деревянной змеи по восточному календарю, он начнется с 29 января, а не с 1 января, и продлится до 16 февраля 2026 года, сообщила в беседе с Aysor.am астролог Люся Акопян.
По ее словам, не стоит "так плохо смотреть на змею". Змея – это прежде всего мудрость. С 12 января изменится лунный узел, он окончательно покинет созвездие Овна и войдет в созвездие Рыб. Это займет много времени.
Начнется период махинаций и авантюр. Это будет год закона, финансов и искусства. Будут авантюры с финансами, раскроются множество ложных действий, связанных с деньгами и законом. Сатурн — планета, которая также находится в Рыбах. А Сатурн помнит то, что делали люди вот уже около 30 лет. Когда мы говорим, что нас обманывали 30 лет, это так во всем мире, не только в Армении, и это связано Сатурном».
Совет от астролога: поскольку планета меняется, люди должны жить правильно в 2025 году, чтобы не пострадать от ошибок прошлого. «2024 год считался годом разоблачения, а 2025 год – годом наказаний. Это касается и стран. Страны, которые первыми начали войну и напали на народы - Азербайджан, Израиль, Турция, Россия - понесут неизбежные наказания. Это небесные бедствия. Особенно это будет касаться тех стран, где есть моря и океаны. Ожидается, что моря и океаны выйдут из берегов».
Люся Акопян также подчеркнула, что 2025 год станет годом пандемий. «Можно пойти в бассейн и заразиться, это от воды. Ожидается напряженный год, произойдут резкие изменения на международной арене, возникнут военные ситуации. Российско-украинская война еще не закончится. 21 декабря – день зимнего солнцестояния. В этот день Луна будет в созвездии Девы. Онa олицетворяет очистку, лечение, очищение. Люди совершают свои плохие поступки – курят, пьют, употребляют наркотики, грабят… если есть нечто негативное, от этого следует избавиться».
Астролог Акопян отмечает, что в 2025 году будет много вредных привычек: наркомания, азартные игры, пьянство, но все они раскроются. «Не только в Армении, но и во всем мире будут финансовые трудности, рост цен, будет экономический спад, мусульманские страны окажутся не в лучшей ситуации, особенно Турция. Там начинаются катастрофы, будет внутренний хаос и в Турции, и в Азербайджане».
В 2025 году проводить митинги не рекомендуется. По мнению астролога, они все равно не достигнут своей цели. «Будут инциденты, которые не приведут к хорошим последствиям. Будут нарушения закона. Многие будут пьяны, под действием наркотиков и не будут осознавать, что делают, и хороших последствий это не принесет. Это отразится на здоровье людей. Будет много беженцев, сменятся лидеры многих стран».
Однако, по прогнозам Люси Акопян, смены власти в Республике Армения не будет, Пашинян не уйдет.
Несмотря на заявления некоторых астрологов, Луся Акопян утверждает, что только в Армении будет мирно: «Да, небольшие бедствия будут, но они не принесут вреда. Никаких страшных катастроф не будет. 2024 год мы закончим без войны, а в 2025 году я не вижу страшных войн в Армении. В 2025 году гражданские беспорядки и обман будут вызывать еще большую тревогу в Армении. Эти люди будут наказаны, и наказанием станет рак и проблемы с кишечником.
Будет переворот в Греции, не будет мира во Франции, будет мирно в Болгарии, в некоторых российских городах будут пандемии, в Индии увеличится количество заражений, Китай обманет Россию.
В этом году найдутся люди, желающие сменить имя. «27 марта черная луна выйдет из созвездия Весов и войдет в созвездие Скорпиона, и с этого времени начнутся страшные наказания. 14 марта произойдет лунное затмение, а 29 марта — солнечное. А затмение означает очищение. Во время затмения запрещены всякие новые сделки, даже бракосочетание. Люди должны очищаться».
2025 год ассоциируется с числом 9.
Луся Акопян уверяет, что «Мирный договор» не будет подписан, не будет «Зангезурского коридора», «Туран» не будет реализован, но пересмотр границ будет.
Что касается Арцаха, то астролог предсказывает, что арцахцы вернутся и будут жить на своей земле, им нужно лишь немного подождать. "Наступит период, и он не за горами, когда народ Арцаха сам решит, как ему жить. Будет лучше, если он будут отделен. Если они хотят вернуться в ближайшее время, им придется очищаться. Некоторые из пленных вернутся.
2025 год также станет годом плодородия и создания семьи. «У кого нет квартиры, она будет. Люди будут создавать семьи. И здесь речь идет не о браке, а о рождении ребенка. Женщины скоро забеременеют. Дети, рожденные в этом году, будут талантливы. В этом отношении год будет плодотворным».
Астролог также советует журналистам не распространять ложные новости. «Год дает наказания. У тех, кто распространяет ложные новости, возникнут проблемы с дыханием, и они задохнутся. Я попрошу журналистов работать правильно и грамотно».