Պետք է այնպիսի օրենք ընդունենք, որ ՀՀ-ն դադարի «second hand» ապրանքների արտահանման հիմնական ուղղություն դառնալ, դա անթույլատրելի է. կառավարության նսիտին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես դեմ եմ բոլոր նման դեպքերում որևէ կարգի օգնություն ստանալուն, նույնիսկ եթե եկել է, մաքսատանը կանգնել է։ Ոչինչ, թող մաքսատնից հետ տան, աշխարհում էնքա՜ն երկրներ կան, որ դրա կարիքն ունեն և իրենց համար խնդիր չեն այդ օգտագործած, մաշած կիսափչացած ապրանքները։ Ով դրա կարիքը ունի, թող ուղարկեն էնտեղ, թող ՀՀ չմտնի էդպիսի ապրանք»,-ասաց Փաշինյանը և նշեց, որ ՊԵԿ-ին հրապարակային է ասում՝ նման դեպքեր չլինեն, իսկ եթե կան, իրեն ասեն։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն էլ ասաց, որ իր հանձնարարությունից հետո հետևողական են և մարդասիրական օգնության հանձնաժողովը նման որոշում չի կայացնում։ «Եղել են տարբեր համայնքներից դիմումներ, որ փաստ է արդեն, կայացած բեռը հասել է, խնդրել ենք վերադարձնեն, որովհետև տարուց ավելի  նման որոշում չունենք»,-ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, որ եղել են ժամանակներ, որ դրանք ՀՀ-ի համար կարևոր են եղել,  բայց այդ էջը պետք է փակված համարեն։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе заседания правительства заявил, что необходимо принять законодательные изменения, чтобы в Армению не направлялась помощь в виде бывших в употреблении товаров.
"Мы должны принять закон, чтобы Армения прекратила быть главным направлением экспорта second hand товаров. Это неприемлемо и прямо противоречит той логике и концепции, которую мы реализуем. Я против получения такой помощи. Даже если уже доставлено на таможню в Армении, ничего, пусть вернут. В мире столько стран, которые нуждаются в подобной помощи и для них не проблема. Пусть эти использованные, изношенные, полусломанные товары отправляют тем, кому они нужны, в Армению не должны поступать такие товары", - сказал он.
Пашинян отметил, что были времена, когда они были важны для Республики Армения, но эту страницу следует считать закрытой.
«Мы ничего не имеем против благотворительности, мы против мнения, что она действовала в Армении», - сказал он.