ՀՀ վարչական դատարանը որոշում է կայացրել, որով Երևանի ավագանու ընդունած և այս տարվա հունվարի 1-ից Երևանի ավտոկայանատեղիներում կայանելու համար դրույքաչափերը սահմանելու որոշումն անվավեր է ճանաչվել։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Երևանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց»  խմբակցության քարտուղար Իզաբելլա Աբգարյանն ասաց, թե այս պահին զգուշավոր լավատեսություն է պետք, քանի որ արդեն կա վարչական դատարանի որոշումը։
«Քաղաքապետարանն արդեն իսկ հայտարարել է, որ բողոքարկելու է որոշումը, և քանի դեռ դատական գործընթաց է լինելու, պետք է հետևել զարգացումներին։
Կարծում եմ, այն փաստերը, որոնք բերվել են վարչական դատարանում, պետք է որ չբեկանվեն ավելի բարձր ատյանում»,-ասաց Աբգարյանը՝ հույս հայտնելով, որ հնարավոր կլինի բեկանել քաղաքապետարանի ոչ իրավաչափ այդ որոշումը։
«Քաղաքապետի խոսնակը շտապել էր գրել, որ գումարները չեն վերադարձվելու, մտավախություն ունենալով, որ մարդիկ այսօրվանից արդեն կգնային և կպահանջեին վերադարձնել իրենց գումարները։
Եթե բոլոր ատյաններով որոշումն անցնի և պարզվի, որ այնուամենայնիվ, ոչ իրավաչափ է եղել ավագանու որոշումը, քաղաքապետարանն իրավունք չունի չվերադարձնելու մարդկանց գումարները, քանի որ տեղի է ունեցել ոչ իրավաչափ վարչարարություն»,-նշեց Իզաբելլա Աբգարյանը։
Ավագանու անդամը չի բացառում, որ մի օր էլ տրանսպորտի ուղեվարձի գնի բարձրացման հարցը կարժանանա այս ճակատագրին։
«Բոլորս ականատես ենք, որ իշխանության որևէ ներկայացուցիչ, այդ թվում՝ նաև քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, չի կարող հիմնավորել գնագոյացումը և չի կարող հիմնավորել, թե որտեղից են վերցրել այդ թվերը։ Նրանք շտապել են։ Չունենալով ամբողջական տրանսպորտային ցանց, չունենալով հաշվարկները, ինչ գին ուզել՝ ասել են։ Դրա ապացույցն է նաև, որ այս պահին առաջարկվող փաթեթներից առաջ էլ ավելի բարձր գին էին ասել։ Մարդիկ նստում, գին են հնարում, իսկ դա չի կարող իրավաչափ լինել։ Չեմ բացառում, որ այս որոշումը նույնպես նույն ճակատագրին կարժանանա։
Այս իշխանությունն օրենքների վրա ուշադրություն չի դարձնում և անում է այն, ինչ ուզում է»,-ասաց Իզաբելլա Աբգարյանը։

Административный суд Армении признал недействительным решение Совета старейшин Еревана о тарифах на парковку в столице Армении, которое вступило в силу с 1 января 2024 года. щ
В беседе с Aysor.am секретарь фракции партии «Национальный прогресс» Совета старейшин Еревана Изабелла Абгарян отметила, что на данный момент необходим осторожный оптимизм, поскольку уже есть решение административного суда.
«Мэрия уже заявила, что будет обжаловать это решение, и пока идет судебный процесс, мы должны следить за развитием событий.
Считаю, что факты, которые были изложены в административном суде, не должны быть отменены в суде вышестоящей инстанции», - сказала Абгарян, выразив надежду, что удастся отменить незаконное решение мэрии.
«Пресс-секретарь мэра поспешил написать, что деньги не будут возвращены, опасаясь, что люди уже с сегодняшнего дня пойдут и потребуют свои деньги обратно.
Если решение будет принято всеми инстанциями и выяснится, что решение Совета старейшин было незаконным, муниципалитет не имеет права не возвращать деньги гражданам, поскольку имело место незаконное регулирование Закона», - сказала Изабелла Абгарян.
Член Совета старейшин не исключает, что что однажды такая участь постигнет и вопрос повышения цен на проезд в транспорте.
«Мы все свидетели того, что ни один представитель власти, в том числе мэр Тигран Авинян, не может обосновать цены и не может обосновать, откуда взяты эти цифры. Они спешили. Не имея полноценной транспортной сети, не имея расчетов, они называли любую цену, какую хотели. Доказательством этого является и тот факт, что еще до предлагаемых ныне пакетов называли более высокую цену. Люди сидят и придумывают цену, но это не может быть законно. Не исключаю, что и это решение постигнет та же участь.