Դեկտեմբերի 17-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունում տեղի ունեցավ հատուկ քննարկում՝ նվիրված ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության տևական ազդեցությանը Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ժողովրդավարական կառավարման ամրապնդման գործում: ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունից հայտնում են, որ միջոցառման պատվավոր հյուրն էր ԱՄՆ ՄԶԳ կառավարիչ Սամանթա Փաուերը, ով դեսպան Լիլիթ Մակունցի հետ մասնակցեց քննարկմանը:
Դեսպան Մակունցն իր բացման խոսքում ողջունելով բարձրաստիճան հյուրերին, ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ բարձր գնահատեց ԱՄՆ ՄԶԳ-ի ներդրման կարևորությունը Հայաստանի կայուն զարգացման գործում: Դեսպանը երախտագիտություն հայտնեց ՄԶԳ կառավարիչ Փաուերին առաջնորդության համար՝ առաջ մղելու ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքները և միջազգային զարգացումը՝ ընդգծելով Կառավարչի հանձնառությունը Հայաստանի զարգացմանը վերաբերող հարցերին։
Կառավարիչ Փաուերն իր ելույթում վերահաստատեց Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության միջև ամուր գործընկերությունը՝ ընդգծելով շարունակական համագործակցության կարևորությունը այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են էներգետիկ անվտանգությունը, կլիմայի փոփոխությունը և պարենային անվտանգությունը:
Քննարկումը համակարգում էր դեսպան Մարի Յովանովիչը՝ հեղինակավոր դիվանագետ, ով 2008-2011 թվականներին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանն էր: Քննարկմանը հաջորդեց հարցուպատասխանի հատվածը:
Հարցուպատասխանի ընթացքում դեսպան Մակունցը նշեց, որ երկկողմ հարաբերությունները խարսխվում են նախևառաջ երկու պետությունների ընդհանուր արժեքների վրա։ Համոզմունք հայտնեց, որ մի շարք հարցերում ՀՀ-ն և ԱՄՆ-ն ունեն համընկնող ռազմավարական շահեր, որոնցից է՝ խաղաղությունը Հարավային Կովկասում։
Դեսպանն անդրադարձավ նաև Սփյուռքի դերակատարմանը ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում։ Դեսպան Մակունցը եզրափակեց միջոցառումը՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը Միացյալ Նահանգների հետ իր գործընկերությունն ամրապնդելու հարցում։ Նա լավատեսություն հայտնեց փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում շարունակական համագործակցության և այդ հարաբերությունները ԱՄՆ ձևավորվող նոր վարչակազմի հետ էլ ավելի ամրապնդելու վերաբերյալ:
Միջոցառումը, որին մասնակցում էին ԱՄՆ կառավարության, Կոնգրեսի, վերլուծական կենտրոնների, հայ համայնքի ներկայացուցիչները, ավարտվեց ընդունելությամբ։

17 декабря в посольстве Республики Армения в США состоялась специальная дискуссия, посвященная устойчивому влиянию USAID в укреплении экономического развития и демократического управления Республикой Армения.
По сообщению посольства Республики Армения в США, почетным гостем мероприятия стала Директор агентства USAID Саманта Пауэр, которая участвовала в дискуссии с послом Лилит Макунц.
Во вступительной речи посол Макунц приветствовала почетных гостей, представителей армянской общины США и высоко оценила важность вклада USAID в устойчивое развитие Армении. Посол выразила благодарность директору USAID Пауэр за ее лидерство в продвижении демократических ценностей, прав человека и международного развития, подчеркнув приверженность директора USAID вопросам, связанным с развитием Армении.
В своем выступлении глава Агентства США по международному развитию (USAID) Саманты Пауэр подтвердила прочное партнерство между Соединенными Штатами и Республикой Армения, подчеркнув важность продолжения сотрудничества по таким вопросам, как энергетическая безопасность, изменение климата и продовольственная безопасность.
Дискуссию координировала посол Мари Йованович, выдающийся дипломат, которая была послом США в Армении с 2008 по 2011 год. После обсуждения последовала сессия вопросов и ответов.
В ходе сессии вопросов и ответов посол Макунц отметила, что двусторонние отношения строятся, прежде всего, на общих ценностях двух государств. Она выразила убежденность, что по ряду вопросов Республика Армения и США имеют схожие стратегические интересы, одним из которых является мир на Южном Кавказе.
Посол также коснулась роли Диаспоры в укреплении отношений Армения-США. Посол Макунц завершила мероприятие, подтвердив приверженность Армении укреплению партнерства с Соединенными Штатами. Она выразила оптимизм по поводу продолжения сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, и дальнейшего укрепления этих отношений с новой администрацией США.
Мероприятие, на котором присутствовали представители правительства США, Конгресса, аналитических центров и армянской общины, завершилось приемом.