Գյումրեցի իրավապաշտպան Կարապետ Պողոսյանի վերաբերյալ նոր քրեական վարույթ է ուղարկվել դատարան: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է իրավապաշտպանի կինը:
«ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Փաշինյանի գործողությունները համարում է անեծք:
Մասնավորապես, այսօր ՔԿ-ն նոր գործ ուղարկեց դատարան՝ Կարապետ Պողոսյանի վերաբերյալ։
Ըստ մեղադրանքի՝ Պողոսյանը տարիներ առաջ մի գրառում է արել և նշել, որ «Նիկոլ, դու չպետք է մեռնես, դու պետք է ապրես և զգաս այն ամբողջ ցավը, ինչը մենք են զգացել քո գործողությունների պատճառով»։
Նախաքննության ընթացքում քննիչը դիմել էր ՀՀ փորձագիտական կենտրոն ՊՈԱԿ և ստացել թիվ 1275423 եզրակացությունը, որտեղ փորձագետը հայտնում է, որ Պողոսյանի արտահայտած մտքում չկա բռնության կոչ կամ քարոզ, միտքը հնարավոր է դիտարկել միայն որպես անեծք։
Փաստացի չկա որևէ հիմք կամ հանցակազմ, որ նշված գործը գնա դատաքննության, բայց Գլխավոր դատախազության պնդմամբ՝ չի կարճվել։
Ստացվում է, որ գլխավոր դատախազությունը Կարապետ Պողոսյանի կողմից թվարկված փաշինյանական գործողությունները գնահատում է որպես անեծք և փորձում ենթարկել պատասխանատվության։
Իրականում, այո՛, մենք էլ ենք համարում, որ Նիկոլը անեծք է մեր երկրի գլխին և նրան պետք է դատել, բայց հենց նրան ու իր թիմին»:

В суд направлено новое уголовное дело против правозащитника Карапета Погосяна из Гюмри, об этом пишет жена правозащитника на своей странице в Facebook.
«Генпрокуратура Армении считает действия Пашиняна проклятием.
В частности, сегодня СК направил в суд новое дело в отношении Карапета Погосяна.
Согласно обвинению, Погосян сделал запись много лет назад и заявил, что «Никол, ты должен умереть, ты должен жить и чувствовать всю ту боль, которую мы чувствовали из-за твоих действий».
В ходе предварительного следствия следователь обратился в Экспертный центр ГНКО РА и получил заключение №1275423, где эксперт сообщает, что в высказанной Погосяном мысли нет призыва к насилию или проповеди насилия, мысль можно расценивать только как проклятие.
На самом деле оснований и признаков преступления для направления указанного дела в суд нет, но, по информации Генпрокуратуры, дело не было закрыто.
Получается, что Генеральная прокуратура расценивает действия Пашиняна, перечисленные Карапетом Погосяном, как проклятие и пытается привлечь его к ответственности.
Вообще-то да, мы тоже считаем, что Никол — это проклятие для нашей страны и его надо судить, но его и его команду».