Ռուսաստանը չի համաձայնվի հրադադարի հաստատմանը, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ «Россия 1» հեռուստաընկերության «60 րոպե» հաղորդաշարի եթերում։
«Հրադադարը մեզ ձեռնտու չէ։ Մեզ անհրաժեշտ են հուսալի, իրավաբանորեն պարտավորեցնող պայմանավորվածություններ, որոնք միտված կլինեն հակամարտության հիմնական պատճառների վերացմանը»,- ասել է Լավրովը։
Նա հավելել է, որ  այսօր Արևմուտքում և Ուկրաինայում խոսում են բացառապես զինադադարի մասին, որպեսզի ժամանակ շահեն։
«Որպեսզի Կիևի ռեժիմը կրկին ուժ կուտակի  Արևմուտքի օգնությամբ և  իր տերերի հրահանգով Ռուսաստանին ռազմավարական պարտության մատնելու նոր փորձեր անի»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ էլ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էր հայտարարել, որ Ռուսաստանին ոչ թե հրադադար է անհրաժեշտ, այլ կայուն խաղաղություն՝ անվտանգության երաշխիքներով։ Նա ևս նշել էր, որ երկարատև հրադադարը Ուկրիանան կօգտագործի՝  վերապատրաստելու իր զորքերը։

Российскую сторону не устроится перемирие на Украине, необходимы юридически обязывающие договоренности, чтобы разрешить первопричины конфликта, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
Глава российской дипломатии отметил, что в РФ обратили внимание на все обсуждения возможного перемирия на Западе. По мнению российской стороны, такой вариант развития событий лишь позволит киевскому режиму при помощи западных стран опять накопить силы для новых ударов по РФ.
"Президент уже не раз об этом говорил. Перемирие нас не устроит. Нам нужны надежные, юридически обязывающие договоренности, которые нацелены на устранение главных первопричин конфликта", - сказал Лавров в интервью программе "60 минут" на телеканале "Россия 1".
Глава МИД РФ отметил, что эти договоренности должны включать темы общей безопасности в Европе, расширения НАТО, а также прав граждан на территориях, которые высказались за воссоединение с Россией.
Лавров также добавил, что Москва не уходит от переговоров по украинской тематике, однако нужно видеть серьезные, конкретные предложения. Кроме того, у Москвы нет никаких иллюзий о том, что с приходом к власти Дональда Трампа в США обязательно начнутся переговоры по Украине.