2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում թուրքական ռազմական աջակցությունը վճռորոշ դեր է խաղացել Ադրբեջանի հաղթանակի գործում։ Թեև հաղորդվում էր, որ ոչ մի թուրք զինվոր մարտական գործողություններին ուղղակիորեն չի մասնակցել, որ Թուրքիան Ադրբեջանին տրամադրել է միայն ժամանակակից սպառազինություն, հատկապես՝ Bayraktar TB2 անօդաչու սարքեր, իրականացրել ռազմական ուսուցում, սակայն, ի հայտ եկան փաստեր, որ թուրք զինվորականներ նույնպես մասնակցել են մարտական գործողություներին: Միջազգային հեղինակավոր “The Guardian” պարբերականն անգամ տեղեկություն տարածեց այն մասին, որ թուրքական հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրվում են վարձկաններ՝ Ադրբեջանին օժանդակելու համար: Այդ փաստերը, սակայն, հերքվում էին թուրքերի և ադրբեջանցիների կողմից։ Այս մասին հոդված է հրապարակել «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը:
Վերջերս Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ռիզեում ելույթի ժամանակ նշել էր, որ Թուրքիան կմտնի Իսրայել այնպես, ինչպես մտել է Ղարաբաղ, Լիբիա, ու այդպիսով կաջակցի Պաղեստինին: Էրդողանն այս հայտարարությունն արել էր իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության (Իսրայելի և «Համաս»-ի միջև լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ Գազայի հատվածում և Իսրայելի հարավում) համատեքստում, որը զայրույթի ալիք էր բարձրացրել Ադրբեջանում, քանի որ այն փաստացի վիճարկում է պատերազմում Ադրբեջանի «հաղթանակի մենաշնորհը»։ Այդ հայտարարությանը հետևեց Ադրբեջանի ՊՆ-ի արձագանքը, որտեղ նշվում էր, թե Արցախյան պատերազմում ադրբեջանական բանակի հաղթանակն իրենց զինվորների շնորհիվ է եղել։ Շեշտվում էր, որ Ադրբեջանի նախագահը բազմիցս շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիային՝ ցուցաբերած ռազմական և քաղաքական աջակցության համար, սակայն որևէ այլ երկրի զինվոր չի մասնակցել պատերազմին: Էրդողանի հայտարարությունից երկու օր անց՝ ադրբեջանական պաշտոնական «Ադրբեջան» թերթը ևս արձագանքել էր Անկարային։ «Ղարաբաղյան հաղթանակի հեղինակը հաղթանակած գերագույն գլխավոր հրամանատարն է և ադրբեջանական բանակը» հոդվածում, անդրադառնալով Էրդողանի հայտարարությանը, նշվում է, որ այն «ջուր է լցնում հայկական ջրաղացին», կամ «եղբայրը եղբորը ցուցաբերած օգնությունը երեսով չի տա», «ձախ ձեռքը չպետք է իմանա, թե ինչ է անում աջ ձեռքը» և այլն: Ըստ հոդվածագրի՝ «օգտագործված ամեն մի փամփուշտի գինը վճարված է եղել»: Հոդվածում Թուրքիային հիշեցրել են Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի օգտին արված քայլերի մասին, ինչպիսիք են՝ Ադրբեջանի աջակցությունը Թուրքիային դիվանագիտական տարբեր հարթակներում, թյուրքական պետությունների համագործակցության համար Իլհամ Ալիևի թափած ջանքերի, բռնազավթված Արցախում թուրքական շինարարական կազմակերպությունների ներգրավվածության և այլնի մասին, ապա ընդգծել, որ «եղբայրությունը պահանջում է փոխադարձ պարտավորություններ»:
Սկզբում թուրքական կողմը փորձում էր անտեսել ադրբեջանական դժգոհությունները, սակայն այս հրապարակումից կարճ ժամանակ անցած՝ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ակադեմիայի շրջանավարտների ավարտական միջոցառման ժամանակ Էրդողանը հերթական անգամ անդրադարձել էր Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմին՝ հայտարարելով, որ «Ղարաբաղում մեր ադրբեջանցի եղբայրների հետ ամբողջությամբ ոչնչացրել ենք թշնամու ուժերը»՝ կրկին շեշտելով Թուրքիայի մեծ դերն այդ հաղթանակում:
Այսպիսով՝ Էրդողանի հայտարարությունը բացահայտել է այն հակասությունները, որոնք առկա են թուրք-ադրբեջանական հարաբերություններում՝ կապված Արցախյան 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի տարած հաղթանակի հետ՝ ընդգծելով «մեկ ազգ, երկու պետություն» գաղափարի հիմքում ընկած որոշակի բարդությունները:

Турецкая военная поддержка сыграла решающую роль в победе Азербайджана в 44-дневной Арцахской войне 2020 года. Об этом пишет фонд «Гегард».
«Хотя сообщалось, что турецкие военные не принимали непосредственного участия в боевых действиях, что помощь Турции ограничивалась предоставлением Азербайджану современного оружия, особенно беспилотников Bayraktar TB2, и военным обучением, однако вскрылись факты, свидетельствующие о том, что турецкие военнослужащие тем не менее участвовали в военных действиях. Даже международное авторитетное издание «The Guardian» распространило сведения о том, что специальные турецкие службы вербовали наемников для оказания поддержки Азербайджану. Эти факты, однако, опровергались как турками, так и азербайджанцами.
Недавно президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время своего выступления отметил, что Турция войдет в Израиль так же, как вошла в Карабах и Ливию, и тем самым поможет Палестине. Эрдоган сделал это заявление в контексте израильско-палестинского конфликта (широкомасштабные военные действия между Израилем и «Хамасом» в секторе Газы и на юге Израиля). В Азербайджане поднялась волна возмущения, так как это заявление фактически оспаривало «монопольную победу» Азербайджана в войне. На это заявление отреагировало  МО Азербайджана. В заявлении МО говорится о том, что победа азербайджанской армии в Арцахской войне состоялась благодаря азербайджанским солдатам, а также подчеркивается, что президент Азербайджана многократно выражал благодарность Турции за предоставленную военную и политическую поддержку, однако солдаты других стран не принимали участия в войне. Через два дня после заявления Эрдогана азербайджанское официальное издание «Азербайджан» также ответило на слова Эрдогана. В статье «Автор Карабахской победы – победивший главнокомандующий и азербайджанская армия» обсуждается заявление Эрдогана и отмечается, что «оно льет воду на армянскую мельницу», «брат не укоряет брата за оказанную помощь», «левая рука не должна знать, что делает правая рука» и др. Согласно автору статьи, «каждый использованный патрон был оплачен». Автор статьи напомнил Турции о шагах, предпринятых Азербайджаном в её интересах: поддержке Азербайджана на разных дипломатических платформах, усилиях Ильхама Алиева в деле сотрудничества тюркских государств, вовлеченности турецких строительных компаний в строительные проекты в оккупированном Арцахе и др., после чего автор подчеркнул, что «братство требует взаимных обязательств».
Вначале турецкая сторона пыталась игнорировать недовольство азербайджанцев, однако вскоре после публикации Эрдоган снова затронул тему Арцахской войны на выпускном мероприятии выпускников военно-воздушной академии Турции, заявив следующее: «В Карабахе мы со своими азербайджанскими братьями полностью уничтожили силы врага» и вновь подчеркнув большую роль Турции в этой победе.
Таким образом, слова Эрдогана выявляют противоречия в отношениях Турции и Азербайджана, возникшие вокруг победы Азербайджана в 44-дневной Арцахской войне, а также определенные сложности концепции «одна нация – два государства».