Ինչ Փաշինյանը իշխանության է, տարեկան ամփոփումները վատ, չարագույժ նորությունների մասին են. տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսին նշեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Նա թվարկեց՝ անցնող տարվա ընթացքում Փաշինյանը ՀՀ մաս կազմող 4 գյուղեր հանձնեց։ «Էտ նույնն է, որ հիմա իրենք կանգնեն ու ասեն, որ Աղազարյան Հովիկը, Ասլանյան Հակոբը երբեք ՔՊ-ական չեն եղել, ո՞վ ասեց, որ ֆրակցիայից դուրս են եկել, իրանք անդամ չեն եղել։ Այդ նույն տրամաբանությամբ են արդարացնում 4 գյուղի հանձնումը»,-ասաց նա և նշեց, որ հանձնված գյուղերում Արդրբեջանն արդեն իսկ կառուցել է նոր ամրություններ։
Հաջորդը սահմանազատմանն է վերաբերում։ Նշեց՝ ՀՀԿ-ն շարունակում է պնդել, որ սահմանազատումն անհրաժեշտ է ու կարևոր․ «Որևէ մեկը դրան դեմ չի արտահայտվել, բայց իմանանք, թե սահմանազատման փաստաթղթում ինչ է ասվում։ Ասվում է, որ այն տեղի է ունենալու Ալմա-Աթայի և այլ հնարավոր փաստաթղթերի և քարտեզների հիման վրա, եթե կողմերն այդպես պայմանավորվեն։ Այդ նույնն է, թե որոշեն, որ ֆուտբոլ են խաղալու, բայց եթե կեսից որևէ մեկը որոշի, որ կարելի է ձեռքով խաղալ, կանցնեն վոլեյբոլի»։
Ըստ նրա, հաջորդ խայտառակ կետը հատվածային սահմանազատումն է։
Մյուս կետը հայ-թուրքական հարաբերություններին էր վերաբերում։ «Այս պահին փաստացի, եթե վերլուծենք գործընթացները, հայ-ադրբեջանական գործընթացների միջնորդը Թուրքիան է»,-ասաց նա։
«Հանդիպման ժամանակ էրդողանը Փաշինյանին իր գիրքը նվիրեց, որի բովանդակությունը Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության տեսլականն էր։ Այլ կերպ ասած՝ Էրդողանի կողմից Փաշինյանին այդ գիրքը նվիրելը մոտավորպես նույնն էր, թե բռնաբարողը զոհին «Կամասուտրա»-ի մի օրինակ նվիրի, լրիվ իդենտիկ օրինակ, որովհետև այնտեղ նկարագրված են Թուրքիայի արտաքին քաղաքական տեսլականն ու նկրտումները, որտեղ, ինչպես կռահում եք, ՀՀ-ն լավ դիրքում չի»,-ասաց նա։

С тех пор, как Пашинян пришел к власти, ежегодные сводки содержат только плохие новости. Об этом на итоговой пресс-конференции по итогам года заявил руководитель фракции "Честь имею" НС Айк Мамиджанян.
Он перечислил, что за проходящий год Пашинян сдал 4 села, входящих в состав Республики Армения. «Это то же самое, что для них сейчас встать и сказать, что Агазарян Овик и Акоп Асланян никогда не были членами партии «ГД». Кто сказал, что они вышли из фракции, они не были членами? По той же логике они оправдывают сдачу 4 сел», - сказал он и отметил, что Азербайджан уже построил новые укрепления в сданных селах.
Следующий вопрос касается демаркации. Он отметил, что РПА продолжает настаивать на необходимости и важности делимитации границы. "Никто не выступал против, но давайте выясним, что сказано в документе о делимитации. В нем говорится, что делимитация пройдет на основе Алма-Атинской декларации и других возможных документов и карт, если стороны договорятся об этом. Это то же самое, как если бы они решили играть в футбол, но если кто-то в середине игры решит, что можно играть руками, они перейдут на волейбол».
По его словам, следующий позорный пункт – это частичная делимитация.
Другой пункт касался армяно-турецких отношений. "В настоящее время, если проанализировать процессы, Турция является посредником армяно-азербайджанских процессов", - сказал он.
"В ходе встречи Эрдоган подарил Пашиняну свою книгу, содержанием которой было видение внешней политики Турции. Другими словами, подарок Эрдогана этой книги Пашиняну был примерно таким же, как если бы насильник подарил жертве «Камасутру», совершенно идентичный пример, поскольку эта книга описывает внешнеполитическое видение и устремления Турции, где, как вы можете догадаться, Республика Армения не в лучшем положении», — сказал он.
Мамиджанян также коснулся COP29, что пленные так и не были возвращены в Армению.
Он также коснулся прошлогоднего повышения цен, политических преследований и новых политических заключенных.