Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ներկայացրեց այն փաստաթուղթը, որն ապացուցում է՝ Հայաստանի այժմյան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մեղմ ասած, ստում է, երբ պնդում է՝ իբրև 1994-ից ի վեր արցախյան հիմնահարցի կարգավորման շուրջ բանակցությունները միտված են եղել Արցախը  Ադրբեջանի կազմում թողնելուն։
«Սա Մադրիդյան սկզբունքների փաստաթուղթն է, որը Մինսկի խմբի համանախագահներն են ներկայացրել 2007 թվականի դեկտեմբերին Մադրիդում ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի ժամանակ։ Այս փաստաթուղթը բովանդակային-բանակցային առումով կուլմինացիոն փաստաթուղթ է: Փաշինյանը, երբ ասում է՝ իբրև՝ միտված են եղել Արցախը թողնել Ադրբեջանի կազմում, ուրեմն դա այս կուլմինացիոն փաստաթղթի մեջ պետք է ամրագրված լիներ չէ՞, բայց ճիշտ հակառակն է․ ոչ միայն  չի ամրագրվել, այլև հակառակն է ամրագրվել՝ ամրագրվել է  Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»,- ասաց Վարդան Օսկանյանը։
«Ես ներկա էի այդ մադրիդյան հանդիպմանը՝ որպես արտգործնախարար: Այնտեղ համանախագահների, արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով՝ Ֆրանսիա, Ռուսաստան, Միացյալ Նահանգներ, ասացին՝ միջազգային հանրություն, նայեք, սա մեր վերջնական առաջարկն է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման առումով, գտնում ենք, որ այս փաստաթղթի հիման վրա պետք է լինի հարցի կարգավորումը, այսինքն՝ ինքնորոշման իրավունքի վրա, և սա միակ փաստաթուղթն է, որը Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացվել է՝ դրվելու ԵԱՀԿ դեպոզիտարիայում։ Սա այն փաստաթուղթն է, որ  Հայաստանն ու Ադրբեջանն ընդունել են որպես բանակցային հիմք: Փաշինյանը  մեղմ ասած, ստում է,  մեր ժողովրդի աչքերին նայելով՝ խաբում է։ Այս սկզբունքներն  ասում են, որ Լեռնային Ղարաբաղն իրավունք ունի իր կարգավիճակը որոշելու քվեարկությամբ, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն  իրավունք ունի հանրաքվեի միջոցով որոշելու իր ճակատագիրը»,- խոսքը շարունակեց նախկին արտգործնխարարը։
Վարդան Օսկանյանն ընդգծեց նաև՝  եթե Փաշինյանը  իր «զրոյական կետից» չսկսեր բանակցությունները, շարունակություն տար այս փաստաթղթին, մենք այսօր կունենայինք Արցախ՝ Լաչինի միջանցքով։
«Սա է փաստը, սա է իրականությունը։ Բայց Փաշինյանն, իսկապես, սխալվել է, և այդ սխալների արդյունքում ստացել է այն, ինչն այսօր մենք ունենք։ Փաշինյանը և՛ գլխավոր   մեղավորն է, և՛ պատասխանատուն է Ղարաբաղի կորոստի համար, այստեղ երկու կարծիք չի կարող լինել»,- ընդգծեց նախկին արտգործնախարարը:

Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян представил документ, который доказывает, что нынешний премьер-министр Армении Никол Пашинян, мягко говоря, лжет, когда утверждает, что якобы с 1994 года переговоры по урегулированию Арцахского вопроса были направлены на то, чтобы оставить Арцах в составе Азербайджана.
"Это документ Мадридских принципов, который сопредседатели Минской группы представили в декабре 2007 года во время СМИД ОБСЕ в Мадриде. Этот документ является кульминационным с точки зрения содержания и переговоров.
Когда Пашинян говорит, что переговоры были направлены на то, чтобы оставить Арцах в составе Азербайджана, то это должно было быть зафиксировано в этом кульминационном документе, но на самом деле все наоборот։ оно не только не было зафиксировано, но и было зафиксировано обратное: было зафиксировано право народа Нагорного Карабаха на самоопределение", - сказал Вардан Осканян.
«Я присутствовал на той встрече в Мадриде в качестве министра иностранных дел. Там на уровне сопредседателей, министров иностранных дел Франции, России, США они сказали: международное сообщество, посмотрите, это наше окончательное предложение по урегулированию вопроса Нагорного Карабаха, мы считаем, что решение вопроса должно основываться на этом документе, то есть на праве на самоопределение, и это единственный документ, представленный сопредседателями Минской группы для размещения в депозитарии ОБСЕ. Это документ, который Армения и Азербайджан приняли в качестве основы для переговоров. Мягко говоря, Пашинян лжет, глядя в глаза нашему народу, он обманывает. Эти принципы гласят, что Нагорный Карабах имеет право определять свой статус путем голосования, народ Нагорного Карабаха имеет право определять свою судьбу посредством референдума", - подчеркнул бывший министр иностранных дел.
Вардан Осканян также подчеркнул, что если бы Пашинян не начал переговоры со своей «нулевой точкой», если бы он продолжил этот документ, сегодня мы имели бы Арцах с Лачинским коридором.
«Это факт, это реальность. Но Пашинян действительно допустил ошибки, и в результате этих ошибок он получил то, что мы имеем сегодня. Пашинян является одновременно главным виновником и ответственным за потерю Карабаха, здесь не может быть двух мнений», - подчеркнул бывший министр иностранных дел.