«Հանրային հեռուստաընկերությունը, որը պետական կառույց է, ոչ թե իշխանական, գործում է ոչ թե որպես պետական կառույց, այլ՝ իշխանական։ Եկեղեցի-պետություն տարանջատման տխրահռչակ սկզբունքն են առաջ տանում՝ մոռանալով, որ Հանրային հեռուստաընկերությունը հանրությանը պետք է ծառայի, իսկ մեր հանրությունը մեծամասամբ բաղկացած է Հայ Առաքելական Եկեղեցու հավատացյալներից, հետևաբար ,Հ1-ը չի կարող անտեսել այդ իրողությունը»,- «Հարցեր կան»  հաղորդմանը նշել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը։
«Հանրության կողմից դիմադրություն չկա, դրա համար շարունակում են իրենց քաղաքականությունը. փոփոխության հասնելու համար հստակ նախաձեռնություններ են պետք. դիրքորոշում արտահայտելը կարող է դրսևորվել նաև բոյկոտի միջոցով՝ ի պատասխան Հանրայինի քաղաքականության՝ մարդիկ հրաժարվեն Հ1 նայել։
Հանրության մեծամասնությունը, որ ՀԱԵ հետևորդ է, իր քաղաքացիական դիրքորոշումը չի պայմանավորում նախ ՀԱԵ անդամ լինելու հանգամանքով, շատերն իրենց ներկայացնում են որպես ՀԱԵ անդամ, բայց դա միայն փաթեթավորում է, այնինչ դա պիտի դրսևորվի նախ գործով»։

«Общественная телекомпания, которая является государственной  телерадиокомпанией, а не провластной, действует не как государственная телерадиокомпания, а как провластная. Они продвигают позорный принцип разделения церкви и государства, забывая, что Общественное телевидение должно служить обществу, а наша общественность состоит в основном из верующих Армянской Апостольской церкви, поэтому 1TV Armenia не может игнорировать эту реальность»,- в программе "Есть вопросы" Aysor.am заявил иеромонах Первопрестольного Святого Эчмиадзина преподобный Рубен Заргарян.
«Нет сопротивления со стороны общественности, поэтому они продолжают свою политику. Для достижения перемен необходимы четкие инициативы. Выражение позиции может выражаться и в бойкоте: в ответ на политику Общественного телевидения люди могут отказаться смотреть канал 1TV Armenia.
Большинство общественности, являющееся последователями Армянской Апостольской Церкви, не определяет свою гражданскую позицию тем, что они являются прежде всего членами Армянской Апостольской Церкви, многие представляют себя членами Армянской Апостольской церкви, но это только упаковка, и прежде всего это надо продемонстрировать на деле».