Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Արթուր Պողոսյանը ողջունել է դեսպանի ժամանակավոր հավատարմատարին ՀՀ քննչական կոմիտեում և ընդգծել երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև ձևավորված փոխըմբռնումն ու վստահությունը, ինչպես նաև կարևորել իրավական փոխօգնության շրջանակում ձևավորված համագործակցությունը:
ՀՀ-ում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինը շնորհավորել է Քննչական կոմիտեի նախագահին նշանակման կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար:
Անդրադարձ է կատարվել նախորդ տարվա ընթացքում Քննչական կոմիտեի աշխատակիցների կողմից Չինաստան կատարած ուսուցողական և ճանաչողական այցերին, ինչը, ըստ Քննչական կոմիտեի նախագահի, վկայում է երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև համագործակցության բարձր մակարդակի մասին:
Կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, պայմանավորվել են ակտիվացնել երկկողմ շփումներն իրավական փոխօգնության, տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում հետագա համագործակցության ընդլայնման, ինչպես նաև փողերի լվացման, անդրազգային հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ փորձի փոխանակման նպատակով անհրաժեշտ դասընթացներ կազմակերպելու ուղղությամբ:

Председатель Следственного комитета Республики Армения Артур Погосян сегодня принял делегацию, возглавляемую Временным поверенным в делах посольства Китая в Армении Чэнь Минем.
Артур Погосян в Следственном комитете Республики Армения приветствовал временного поверенного в делах посольства и подчеркнул, что между правоохранительными органами двух стран сложилось взаимопонимание и доверие, а также подчеркнул сотрудничество, сложившееся в рамках взаимной правовой помощи.
Временный поверенный в делах Посольства Китая в Республике Армения Чэнь Минь поздравил председателя Следственного комитета с назначением и поблагодарил его за инициативу встречи.
Они коснулись учебно-ознакомительных визитов, совершенных членами Следственного комитета в Китай в течение предыдущего года, что, по мнению председателя Следственного комитета, свидетельствует о высоком уровне сотрудничества между правоохранительными системами двух стран.
Стороны, среди прочего, договорились интенсифицировать двусторонние контакты по направлению правовой взаимопомощи, расширения дальнейшего сотрудничества в сфере информационной безопасности, а также организации необходимых курсов с целью обмена опытом по выявлению случаев отмывания денег и транснациональной преступности.