Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան էջում գրառում է արել․
«Իմ թեզն այն է, որ հերոսությունը պետք է առօրեականացվի: Մեր միջինացված ընկալման համաձայն հերոսը առանձնահատուկ վարքագծի, մտածողության, միջավայրի մարդ է:
Թվում է՝ այս ընկալմամբ մենք բարձրացնում ենք հերոսին: Եւ այո, այս ընկալմամբ բարձրացնում ենք հերոսին, բայց այնքան եւ այնպես, որ այդ բարձրությունը հեռու լինի, այսինքն՝ անհասանելի լինի մեզ համար, մյուսների համար: Հերոսը այնքան բարձր տեղում է, որ մյուսները այդ տեղին չեն կարող հասնել, որովհետեւ մյուսները սովորական վարաքագծի, սովորական մտածողության, սովորական միջավայրի մարդիկ են: Հերոսությունը անհասանելի է միջին վիճակագրական քաղաքացու համար:
Այս ընկալումը ունենում է իր հաջորդ դրսեւորումը՝ հերոսը զոհվածն է: Հերոսության վերաբերյալ իմ գրեթե բոլոր գրառումների, ելույթների տակ (սոցիալական ցանցերում) շատ հավանումների են արժանանում այն մեկնաբանությունները որոնք փաստում են՝ հերոսները Եռաբլուրում են: Ոչ ոք չի վիճարկում, որ Եռաբլուրում հերոսներ են, բայց երբ ասում ենք՝ հերոսները Եռաբլուրում են, դա նշանակում է, որ ապրողների մեջ հերոսներ չկան:
Այս ընկալումից է բխում հուսահատության տեսությունը. եթե լավագույնները, հերոսները, այլեւս չեն ապրում, ինչքանո՞վ է ընդհանրապես իմաստավորված եւ բարոյական ապրելու հանրային կամ հանրության որեւէ անդամի ձգտումը:
Վերոնշյալ ընկալումը կարող է նշանակել նաեւ, որ մենք կամ հերոսներ չենք ունենալու այլեւս, կամ հերոսներ ունենալու համար պետք է պատերազմ, որտեղ զոհերը կլինեն անխուսափելի եւ մենք «հանգիստ խղճով» կլրացնենք հերոսների մեր պանթեոնը:
Սա հասկանալիորեն սխալ, անընդունելի եւ կործանման ճանապարհ է եւ այս ճանապարհից ետ կանգնելու համար պետք է հերոսության ընկալումը մոտեցնել սովորական մարդուն, առօրյա, սովորական կյանքին: Պետք է հասկանալ, որ հերոս կարելի է լինել աշխատանքի, կրթության, ստեղծագործության մեջ, ամենօրյա վարքով ու գործելակերպով: Առօրյայի մեջ հերոսանալու այլ բանաձեւեր պետք է ունենալ, օրինակ՝ շատ հարկեր վճարելը, շատ աշխատատեղեր ստեղծելը, բարեվարքությունը, ուրիշներին իրոք անշահախնդիր օգնելը, միջավայրը աղբից զուրկ պահելը, սեփական տունը միջավայրի աչքի համար հաճելի դարձնելը եւ այլն. հազարավոր դեպքեր կարելի է նշել:
Բայց սրա խորքային նպատակն ու իմաստը հերոսության առօրեականացումն է եւ առօրյայի հերոսականացումը, որ հերոսությունը դառնա հանրամատչելի, հասանելի յուրաքանչյուրին, որ հերոսությունը լինի համատեղելի կյանքի հետ:
Իսկ ու՞ր մնաց հայրենիքի՝ պետության պաշտպանությունը: Ուժեղացավ. որովհետեւ երբ հերոսականությունը ոչ թե ուրիշ, առանձնահատուկ մարդկանցն է, այլ բոլորինս՝ բանակից փախնելը կլինի ամոթ եւ ոչ թե մի լուռ բայց տարածված «լեգիտիմությամբ» պարուրված՝ թե բա «մենք հո հերո՞ս չենք. հերոսներն առանձնահատուկ մարդիկ են, որոնք Եռաբլուրում են: Ես Եռաբլուրում չեմ, ինձնից ի՞նչ հերոս: Դրա համար խնդրում եմ ինձ ու իմ զավակներին զրկեք ՀՀ քաղաքացիությունից, որ բանակ չգնանք. ես ու՞ր, հերոսությունն ուր»:
Ոչ, հերոսը ուրիշը չէ, հերոսը դու՛ ես, ու ես ու դու պետք է հերոսանանք կրթության, աշխատանքի, օրինապահության, ապրելակերպի, գործելակերպի մեջ: Հույս ունենք հայրենիքի համար զոհվելու կարիք չի լինի, բայց եթե լինի, այո՛, պիտի նաեւ զոհվենք հայրենիքի համար ու երբ ապրելու մեջ արդեն հերոսացել ենք, չենք մտածի, թե հերոսը ես չեմ, հերոսությունը հեռու է, ուրիշի եւ ոչ թե իմ անելիքն է: Ու այս պարագայում իմ/քո զոհվելու պատրաստակամությունը կլինի ոչ թե հերոսանալու, այլ իմ/քո ապրած հերոսությունը պաշտպանելու համար ու այս փաստի բերումով պաշտպանելը կլինի խորը գիտակցություն, պաշտպանությունը կլինի ավելի արդյունավետ, որովհետեւ չի լինի քիչ հերոսների ուսերին դրված անտանելի բեռ:
Ու երբ խաղաղ կյանքում հերոսացած կլինես/կլինեմ/կլինենք, խաղաղությունը պաշտպանելը կնույնականացնես հայրենիքդ՝ պետությունդ պաշտպանելու հետ եւ ոչ թե հերոսանալու միակ տարբերակը կլինի պատերազմելն ու զոհվելը, այն ընկալմամբ, թե խաղաղության ու ապրելու մեջ ոչ մի հերոսական բան չկա:
Խաղաղության ու ապրելու մեջ կան հերոսական բազմաթիվ բաներ ու դա նախ պետք է իմանալ ապա եւ պետք է իրագործել: Սա է հերոսությունը առօրեականացնելու եւ առօրյան հերոսականացնելու իմ թեզը»:

Премьер-министр Никол Пашинян написал на своей странице в Facebook:
«Мой тезис заключается в том, что героизм должен быть будничным. Согласно нашему обыденному представлению, герой – это человек особого поведения, мышления, окружения.
Кажется, что этим восприятием мы возвышаем героя, но так, что эта высота находится далеко, то есть недоступна нам, другим. Герой находится на таком высоком месте, что другие не могут достичь этого места, потому что другие — люди обычного поведения, обычного мышления, героизм недостижим для обычного гражданина.
Это восприятие имеет следующее проявление: герой – погибший. Практически все мои посты и выступления (в социальных сетях) получают массу лайков, в которых говорится, что герои в Ераблюре. Никто не спорит, что герои в Ераблюре, но когда мы говорим, что герои в Ераблюре, это означает, что среди живых героев нет.
Из этого восприятия возникает теория отчаяния: если лучшие, герои, уже не живут, то насколько осмысленно и нравственно стремление любого члена общества жить?
Вышеупомянутое восприятие может также означать, что у нас либо больше не будет героев, либо, чтобы иметь героев, нам нужна война, где жертвы будут неизбежны, и мы наполним наш пантеон героев «с чистой совестью».
Это явно неправильный, неприемлемый и разрушительный путь, и чтобы повернуть назад с этого пути, необходимо приблизить восприятие героизма к обычному человеку, к повседневности, к обычной жизни. Необходимо понимать, что героем можно быть в работе, учебе, творчестве, в повседневном поведении и поступках.
Чтобы стать героем в повседневной жизни, нужны другие формулы, например, уплата больших налогов, создание большого количества рабочих мест, благотворительность, действительно бескорыстная помощь другим, сохранение окружающей среды свободной от мусора, приятный глазу комфорт в доме и т. д., можно привести тысячи примеров.
Но глубокая цель и смысл этого — в повседневности героизма и героизации повседневности, чтобы героизм стал доступен каждому, чтобы героизм был совместим с жизнью.
А где защита Родины, государства? ведь когда героизм принадлежит не другим, особенным людям, а всем нам, то побег из армии будет позором и не окутан молчаливой, но широко распространённой "легитимностью" типа «разве мы герои? герои – это особенные люди, которые в Ераблуре. Я не в Ераблуре, какой из меня герой, поэтому прошу лишить меня и моих детей гражданства РА, чтобы мы не пошли в армию? Где я? Где героизм?»
Нет, герой не кто-то другой, герой - это вы, и мы с вами должны стать героями в образовании, работе, правоохранительной деятельности, образе жизни и практике. Мы надеемся, что не будет необходимости умирать за Родину, а если будет, то да, мы тоже умрём за Родину и когда мы уже станем героями в своей жизни, мы не будем думать, что я не герой, до героизма далеко, это чужое дело, а не мое. И в этом случае моя/ваша готовность умереть будет заключаться не в том, чтобы стать героем, а в том, чтобы защитить героизм, который я/вы испытали, и благодаря этому защита будет глубоким сознанием, защита будет более эффективной, потому что не будет непосильного бремени, возложенного на плечи немногих героев.
И когда будешь/буду/будем героями в мирной жизни, будешь отождествлять защиту мира с защитой своей Родины, своего государства, и единственным вариантом стать героем будет сражаться и умереть, с ощущением, что в мире и жизни нет ничего героического.
В мире и жизни есть много героического, и сначала нужно это знать, а потом уже воплощать в жизнь. Это мой тезис — сделать героизм повседневным и повседневную жизнь героической».