ՍիվիլՆեթի փաստերի ստուգման թիմը՝ #CivilNetCheck-ը, հետևելով ավանդույթին, առաջարկել է իր ընթերցողներին միասին որոշել 2024-ի ամենամեծ սուտը։
Հարցման արդյունքում 2024-ի ամենամեծ սուտ է ճանաչվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե «Լիսաբոնի գագաթնաժողովից հետո միջազգային հանրությունը երբեք չի քննարկել ԼՂ-ի՝ Ադրբեջանից դուրս լինելը»։ Այս պնդումը ստացել է ամենաշատ ձայները հարցման մասնակիցների կողմից։
«Մենք առանձնացրել էինք հինգ տարբերակ՝ հնարավորություն տալով նշելու նաև սեփական տարբերակները։
- Նիկոլ Փաշինյան. «Լիսաբոնի գագաթնաժողովից հետո միջազգային հանրությունը երբեք չի քննարկել ԼՂ-ի՝ Ադրբեջանից դուրս լինելը»
- Ընդդիմություն. «Նիկոլի օրերը հաշված են․ կուսակցության անդամները լքում են նրան»
- Ադրբեջանը ֆինանսավորում է արցախցի երեխաների հունգարական ճամբարները
- Տիգրան Ավինյան. ANIF-ը Հայաստանի ամենահեռանկարային ծրագրերի հիմք դրած ընկերությունն է
- Փաշինյանն ու Ցուկերբերգը միասին ներդրումային հարթակ են ստեղծել
Հարցմանը մասնակցել է 350 ընթերցող:
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունները խեղաթյուրող պնդումը որպես տարվա սուտ է ընտրել հարցվածների 54,9 տոկոսը (192 մասնակից)։ Փաստացի արցախյան հարցը շարունակում է մնալ հասարակության ամենազգայուն թեմաներից մեկը։
Երկրորդ հորիզոնականում է հայտնվել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի պնդումը, թե «ANIF-ը Հայաստանի ամենահեռանկարային ծրագրերի հիմք դրած ընկերությունն է»։ Այս տարբերակի օգտին է քվեարկել հարցվածների 19,7 տոկոսը (69 մասնակից)։
Շատ փոքր տարբերությամբ երրորդ հորիզոնականում են ընդդիմության ներկայացուցիչների հայտարարությունները, թե «Նիկոլի օրերը հաշված են․ կուսակցության անդամները լքում են նրան»։ Այս տարբերակին կողմ է քվեարկել 67 մասնակից։
Մնացած տարբերակները ստացել են համեմատաբար ավելի քիչ ձայներ։ «Փաշինյանն ու Ցուկերբերգը միասին ներդրումային հարթակ են ստեղծել» կեղծ լուրերին կողմ է քվեարկել 3,7 տոկոս-ը, իսկ Ադրբեջանի կողմից արցախցի երեխաների հունգարական ճամբարների ֆինանսավորման մասին պնդումները՝ 2,6 տոկոսը»,- գրել է լրատվամիջոցը։

Следуя традиции, группа проверки фактов CivilNet #CivilNetCheck предложила своих читателей коллективно определить самую большую ложь 2024 года.
По итогам опроса самой большой ложью 2024 года было признано заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что «после Лиссабонского саммита международное сообщество никогда не обсуждало нахождение Нагорного Карабаха за пределами Азербайджана». Это утверждение получило наибольшее количество голосов участников опроса.
«Мы выделили пять вариантов, давая возможность указать и свои варианты.
Никол Пашинян: «После Лиссабонского саммита международное сообщество никогда не обсуждало нахождение Нагорного Карабаха за пределами Азербайджана»
Оппозиция. «Дни Никола сочтены: члены партии покидают его»
Азербайджан спонсирует венгерские лагеря для арцахских детей
Тигран Авинян. ANIF – компания, положившая начало самым перспективным проектам в Армении
Пашинян и Цукерберг вместе создали инвестиционную платформу
В опросе приняли участие 350 читателей.
Заявление Никола Пашиняна, искажающее ход переговоров по Нагорному Карабаху, назвали ложью года 54,9 процента респондентов (192 участника). Фактически Арцахский вопрос продолжает оставаться одной из самых чувствительных тем общества.
На втором месте оказалось заявление мэра Еревана Тиграна Авиняна о том, что «ANIF является компаниeй, положившей начало самым перспективным проектам в Армении». За этот вариант проголосовали 19,7 процента респондентов (69 участников).
Заявления представителей оппозиции о том, что «дни Никола сочтены: члены партии покидают его». За этот вариант проголосовали 67 участников.
Остальные версии получили сравнительно меньше голосов. "Пашинян и Цукерберг вместе создали инвестиционную платформу" За фейковую новость проголосовали 3,7 процента, а за утверждения о финансировании Азербайджаном венгерских лагерей для арцахских детей - 2,6 процента опрошенных»,- пишет СМИ.