Արցախի դավաճանական կորուստը պատմության և ժողովրդի առջև նախկինների վրա գցելու փաշինյանական փորձերը բախվեցին 30-ամյա բանակցային ժառանգությանը, և, վերջիվերջո՝ Սերժ Սարգսյանի թողած կետին, որի մասին հենց ինքը՝ Նիկոլը, բարձրաձայնեց 2020 թվականի հունվարին իր ասուլիսում։
Երրորդ նախագահին և ԱԳ նախարար Էդուարդ Նալբանդյանին արցախյան էստաֆետը փոխանցվեց նախորդ բանակցող պատասխանատուներից՝ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից և ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանից, 2007 թվականի նոյեմբերին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ներկայացված Մադրիդյան սկզբունքների տեսքով։
Սերժ Սարգսյանի կառավարման տասնամյակում այդ սկզբունքների հենքով բանակցային փաստաթղթի տեսք ստացավ Կազանյան կոչված տարբերակը (2011թ. հունիս), իսկ դրանից հետո եղած գաղափարները, առաջարկությունները, տարբերակները եղել են աշխատանքային մոտեցումներ՝ non paper ձևաչափով։
2008-ից բանակցային գործընթացը նոր թափ հավաքեց բարձրագույն և բարձր մակարդակով երկկողմ, եռակողմ և բազմակողմ բազմաթիվ հանդիպումներով։ Միաժամանակ երեք գործոն լրացուցիչ մարտահրավերներ էին ստեղծում հայկական դիվանագիտության համար.
1. 2008-ի մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների առիթով Հայաստանի համար սաստկացած արտաքին ազդեցությունները։
2. Գերտերությունների միջև նոր փուլ թևակոխած գեոպոլիտիկ լարվածության անընդհատ աճը (2007-ին ՌԴ նախագահի Մյունխենյան ելույթը, 2008-ի ռուս-վրացական պատերազմը, 2014-ին Ղրիմի և Դոնբասի հարցերով պայմանավորված միջազգային իրավիճակը, 2015-ից Սիրիայում ռուսական օպերացիան, և այլն)։
3. Ադրբեջանի էներգետիկ նախագծերից նավթադոլարային դոպինգը և ռազմական ծախսերի շեշտակի և շարունակական աճը։ Եվ, ահա, այս պայմաններում հայկական դիվանագիտությունը ոչ միայն կարողացավ պահպանել իր կարմիր գծերը, այլև 2007-ի վերջին ի հայտ եկած կարգավորման Մադրիդյան առաջարկի հենքով կարողացավ հասնել միջազգային հանրության կողմից հավանության արժանացած, նրա կողմից պաշտպանվող և երաշխարվորվող ամենահայանպաստ տարբերակին, որը դետալները քանիցս բարձրաձայնվեցին հենց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների կողմից, իսկ նույն Փաշինյանը Կազանյան փաստաթուղթը անվանեց լավագույնը։
2008-2018 թվականներին Հայաստանը ոչ միայն դիմակայեց Ադրբեջանի դիվանագիտական, այդ թվում՝ կոռուպցիոն-խավիարային, և ռազմական ճնշումներին, այլև «Մադրիդյան փաստաթուղթը» մեր ջանքերով և 30-ից ավել փոփոխություններով ու շտկումներով վերածվեց միջազգային քաղաքական և իրավական բառապաշար մտած «Հիմնարար սկզբունքների» (Basic principles)։ Այդ բանակցային տրանսֆորմացիայի և լավարկման երկու օրինակ բերեմ։
2007-ից մինչև 2018-ը ընկած ժամանակահատվածում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման և ԼՂ կարգավիճակի վերջնական որոշման հիմքում ընկած համաժողովրդական կամարտահայտությունը ստացավ «իրավական պարտադիր ուժ ունեցող» ձևակերպումը։ Իսկ Մադրիդյան փաստաթղթում առաջարկվող ԼՂ բնակչության միջանկյալ իրավունքները և արտոնությունները փոխարինվեցին «Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակ» և դրանից բխող ձևակերպումներով։
Անգամ Ադրբեջանն էր ստիպված համաձայնել այդ մոտեցումների հիման վրա բանակցային գործընթացին (2008-ի նոյեմբեր՝ ՌԴ-Հայաստան-Ադրբեջան Մայնդորֆյան հռչակագիր, 2010-ի Աստանայի ԵԱՀԿ գագաթնաժողովին ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներ + Սարգսյան+ Ալիև հնգակողմ հայտարարություն, և այլն)։ Ավելին, հենց այդ լրամշակված Հիմնարար սկզբունքներն են դարձել 2009-2013 թթ. Ռուսաստան-ԱՄՆ-Ֆրանսիա նախագահների ձևաչափով 5 եռակողմ հայտարարությունների, ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների գագաթնաժողովներին 10 համատեղ հայտարարությունների, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի համապատասխան դրույթների, միջազգային տասնյակ զեկույցների և բանաձևերի հիմնաքարը։
Անկախ բանակցային տարբերություններից ՝ ՀՀ նախկին երեք նախագահներին Արցախի հարցով միավորում էր նաև բանակցային ձևաչափը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը։

Попытки Пашиняна обвинить предыдущую власть в предательской потере Арцаха перед историей и народом столкнулись с 30-летним переговорным наследием и, в конечном счете, с точки, оставленной Сержем Саргсяном, о чем сам Никол рассказал на своей пресс-конференции в январе 2020 года.
Арцахская эстафета была передана третьему президенту и министру иностранных дел Эдуарду Налбандяну от предыдущих переговорщиков, второго президента Роберта Кочаряна и министра иностранных дел Вардана Осканяна, в виде Мадридских принципов, представленных сопредседателями Минской группы ОБСЕ в ноябре 2007 г.
За десятилетие правления Сержа Саргсяна, основанная на этих принципах, так называемая казанская версия приняла форму переговорного документа (июнь 2011 г.), а идеи, предложения и версии после этого стали рабочими подходами в формате non paper.
С 2008 года переговорный процесс набрал новый импульс благодаря множеству двусторонних, трехсторонних и многосторонних встреч на высшем уровне. В то же время три фактора создавали дополнительные вызовы для армянской дипломатии:
1. Внешние воздействия усилились для Армении в связи с трагическими событиями 1 марта 2008 года.
2. Постоянный рост геополитической напряженности между сверхдержавами вступил в новую фазу (Мюнхенская речь президента РФ в 2007 г., российско-грузинская война в 2008 г., международная ситуация, вызванная Крымом и Донбассом в 2014 г., российская операция в Сирии с 2015 г. и др.).
3. Допинг нефтяных долларов от энергетических проектов Азербайджана и резкое и постоянное увеличение военных расходов. И здесь в этих условиях армянская дипломатия смогла не только сохранить свои красные линии, но и на основе появившегося в конце 2007 года предложения Мадридского урегулирования достичь наиболее благоприятного варианта, одобренного международным сообществом, защищенного и гарантированного им, детали которого неоднократно озвучивались странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, а тот же Пашинян назвал казанский документ лучшим.
В 2008-2018 годах Армения столкнулась не только с дипломатическим, в том числе коррупционно-икорным, и военным давлением Азербайджана, также нашими усилиями и более чем 30 поправками и исправлениями «Мадридский документ» превратился в «Основополагающие принципы» (Basic principles), вошедшие в международный политико-правовой лексикон. Приведу два примера трансформации и улучшения переговоров.
В период с 2007 по 2018 год всенародное волеизъявление, лежащее в основе реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и окончательное решение о статусе Нагорного Карабаха, получило формулировку «имеющее обязательную юридическую силу». А предложенные в Мадридском документе промежуточные права и привилегии населения Нагорного Карабаха были заменены «временным статусом Нагорного Карабаха» и вытекающими из него формулировками.
Даже Азербайджану пришлось согласиться на переговорный процесс, основанный на этих подходах (ноябрь 2008 г.: Мейндорфская декларация РФ-Армения-Азербайджан, Саммит ОБСЕ 2010 г. в Астане: главы делегаций стран-сопредседателей Минской группы + пятистороннее заявление Саргсяна + Алиева и т. д.).
Более того, именно эти обновленные Основополагающие принципы стали краеугольным камнем 5 трехсторонних заявлений в формате президентов России-США-Франции в 2009-2013 гг., 10 совместных заявлений на саммитах министров иностранных дел ОБСЕ, соответствующих положений Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, десятков международных докладов и резолюций.
Несмотря на переговорные разногласия, трех бывших президентов Республики Армения по Арцахскому вопросу также объединял формат переговоров – Минская группа ОБСЕ.