2024 թվականի օգոստոսի 15-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ նույն օրը Գ.Գ.-ն դանակով սպանել է մորը՝ Գ.Կ.-ին և դիմել փախուստի:
Նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ օգոստոսի 14-ին մոր նախաձեռնությամբ որդին գտնվել է հոգեբուժարանում: Այնուհետև, Գ.Գ.-ն վրեժի շարժառիթով հայտնվելով իր ընտանիքի բնակության վայրում՝ դանակով առնվազն 27 անգամ բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել մոր մարմնի տարբեր հատվածներին, այդ թվում՝ կտրել է վերջինիս կենսական կարևոր օրգան պարանոցը, ինչի արդյունքում մայրն ապօրինաբար զրկվել է կյանքից:
Նշանակված դատահոգեբուժական փորձաքննության համաձայն Գ.Գ.-ն ճանաչվել է մեղսունակ:
Վերջինիս նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 9-րդ կետերով (մերձավոր ազգականի կողմից առանձին դաժանությամբ սպանությունը):
Գ.Գ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը:
2024 թվականի դեկտեմբերի 30-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

15 августа 2024 года в ходе уголовного дела, возбужденного в следственном отделе административного района Шенгавит Следственного комитета Армении, было установлено, что Г.Г. убил ножом свою мать Г.К. и в тот же день скрылся.
В результате масштабных следственных и доказательных мероприятий, проведенных в ходе предварительного следствия, установлено, что 14 августа сын по инициативе матери находился в психиатрической больнице. Затем из мотива мести Г.Г. явился по месту жительства своей семьи и нанес матери ножевые ранения не менее 27 раз по разным частям ее тела, в том числе порезав жизненно важный орган - шею, в результате чего его мать скончалась.
По данным назначенной судебно-психиатрической экспертизы Г.Г. признан вменяемым.
В отношении последнего возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 6,9 части 2 статьи 155 УК Армении.
В качестве меры пресечения в отношении Г.Г. избран арест.
Уголовное производство с обвинительным заключением направлено прокурору, для утверждения и с ходатайством об отправке в суд, по сути, для рассмотрения.