Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին Ֆրանսիայի իշխանություններին խորհուրդ է տվել նոր ընտրություններ անցկացնել՝ որպես «քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու միջոց»։
«Չեմ պատրաստվում խառնվել Ֆրանսիայի ներքին գործերին, բայց հշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ֆրանսիացիների 61 տոկոսը կողմ է նախագահ Մակրոնի հրաժարականին,  50 տոկոսն էլ՝ խորհրդարանը ցրելուն, նոր ընտրությունները կարող են քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու լավ միջոց լինել»,- գրել է Պապուաշվիլին X-ում։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն էր Վրաստանում խորհրդարանական ընտրությունների մասին հայտարարություն արել՝ նշելով, որ Ռուսաստանը փորձել է ապակայունացնել ընտրական գործընթացը Վրաստանում։

В целях вывода страны из политического кризиса власти Франции могли бы провести новые выборы в парламент. Об этом на своей странице в соцсети X (бывшая Twitter) заявил спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили.
«Я не собираюсь вмешиваться во внутренние дела Франции, но с учетом того, что 61% французов поддерживают отставку президента (Эммануэля. – прим. ред.) Макрона, а 50% хотят роспуска Национальной ассамблеи (парламента. – прим. ред.), новые выборы могли бы стать хорошим решением для выхода из политического кризиса», — подчеркнул он.
До этого премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе посоветовал Макрону следить за Украиной.
Он также отметил, что не будет комментировать ложь президента Франции о том, что Россия вмешивалась в парламентские выборы в Грузии.