Հունվարի 7-ի դրությամբ՝ Հայաստանում սուր շնչառական վարակներով հոսպիտալացված է 651 քաղաքացի, որոնց 94 տոկոսը 0-ից 18 տարեկան երեխաներ են, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության բժիշկ-համաճարակաբան Եվգենյա Խաչատրյանը։
Հայաստանը գտնվում է սուր շնչառական վարակների ակտիվ շրջանառության փուլում. սեզոնը սկսվել է 2024 թվականի 40-րդ շաբաթից, հիմա գտնվում ենք 2025 թվականի առաջին շաբաթում ու ակտիվ շրջանառության փուլում։
«Պայմանավորված տոնական օրերին մի փոքր ավելի քիչ դիմելիությամբ՝ այս պահին շաբաթական կտրվածքով ունենք սուր շնչառական վարակներով ու թոքաբորբով դիմելիության նվազում, սակայն կանխատեսվում էր, որ տոներից հետո կլինի բնակչության դիմելիության ավելի ակտիվ շրջան, այդ պատճառով է պայմանավորված ակտիվ փուլը ու, անհրաժեշտության դեպքում, հոսպիտալացումները»,- նշեց նա։
Շաբաթական կտրվածքով՝ շտապօգնության կանչերի նվազում կա, միջին ակտիվություն է։
Հայաստանում այս պահին շրջանառվում են գրիպ A տեսակի H1 ենթատեսակը, շնչառական այլ վարակներից՝ ռինովիրուսն ու կորոնավիրուսային հիվանդության հարուցիչները։
Հայաստանում այս պահին կոկսակի վիրուսով վարակվածներ չկան։ Այն էնտերովիրուսային վարակների խմբին պատկանող սուր վարակիչ հիվանդություն է, որը բնութագրվում է տենդով, բազմաձև կլինիկական ախտանշաններով, դրանք են՝ կենտրոնական նյարդային համակարգի, սրտանոթային, աղեստամոքսային, մկանային, շնչառական ու այլ համակարգերի ախտահարումով։
«Կոկսակի վիրուսի վերաբերյալ համաճարակաբանական դիտարկում չի վարվում, որովհետև դուրս է դիտարկման համակարգի շրջանակներից, սակայն իրականացվում է լաբորատոր հետազոտություն ընդհանուր էնտերովիրուսային վարակների նկատմամբ, որի խմբում է մտնում կոկսակի վիրուսը։ Վարակի աղբյուրը հիվանդ մարդն է, գաղտնի շրջանը 1-ից մինչև 10 օր է։ Հիվանդությանը բնորոշ ախտանշաններն են՝ թուլությունը, ուժեղ գլխացավը, լորձաթաղանթների բորբոքումը, ցանավորումը, ջերմության բարձրացումը, կարող է արտահայտվել որպես սուր շնչռական վարակ»,- մանրամասնեց մասնագետը։
Նրա հորդորն է՝ պահպանել անձնական հիգիենայի կանոնները, հաճախակի լվանալ ձեռքերը, հազալիս ու փռշտալիս ծածկել քիթն ու բերանը, հատկապես նորածինների խնամքի պարագայում, միրգն ու բանջարեղենը լվանալ հոսող ջրով, նոր օգտագործել։
«Եթե հիվանդ եք, մնացեք տանը, մի զբաղվեք ինքնաբուժությամբ, ժամանակին դիմեք բժշկի»,- խորհուրդ է տալիս Խաչատրյանը։
Մասնագետը կարծում է, որ դիմելիության աճը պայմանավորված է նաև նրանով, որ հորդորները լսվում են, ու մարդիկ ճիշտ ժամանակին են դիմում բժշկի, որ չլինեն ծանր ու շատ ծանր դեպքեր։
Ինչ վերաբերում է մետապնևմավիրուսին՝ մինչ այժմ իրականացված լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքում մետապնևմավիրուս չի հայտնաբերվել։
«Այն շնչառական վիրուս է, որը տարածվածության ակտիվ շրջանում է, շատ երկրներում շրջանառվում է հատկապես ձմեռ-գարուն ժամանակահատվածում, մեծամասնության մոտ ախտանշանները լինում են ավելի թեթև, բայց ռիսկի խմբի անձանց՝ մինչև 5 տարեկանների, 65 տարեկանից բարձր անձանց, քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց մոտ կարող են առաջանալ բարդություններ, որոնցից են բրոնխիտն ու թոքաբորբը։ Հաշվի առնելով սեզոնն ու սուր շնչառական վարակների ակտիվությունը՝ հորդորն է, որ ժամանակին դիմեք բժշկի, չզբաղվեք ինքնաբուժմամբ, պահպանեք ձեռքերի հիգիենան, մարդաշատ վայրերում կրեք դիմակներ»,- հավելեց Եվգենյա Խաչատրյանը։

По состоянию на 7 января в Армении с острыми респираторными инфекциями госпитализирован 651 гражданин, 94 процента из которых - дети в возрасте от 0 до 18 лет. Об этом в беседе с Aysor.am заявила эпидемиолог отдела инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Евгения Хачатрян.
Армения находится в фазе активного распространения острых респираторных инфекций. Сезон начался на 40-й неделе 2024 года, сейчас мы находимся на первой неделе 2025 года и в фазе активного распространения ОРВИ.
"В связи с несколько меньшим количеством обращений в праздничные дни, на данный момент мы имеем уменьшение обращений по поводу ОРВИ и пневмонии по недельным показателям.
«В связи с несколько меньшим количеством обращений в праздничные дни, на данный момент мы имеем снижение обращений с острыми респираторными инфекциями (ОРВИ) и пневмонией в еженедельном режиме, но прогнозировалось, что после праздников будет более активный период обращения населения, что является причиной активной фазы и, при необходимости, госпитализации", - сказала она.
Еженедельно наблюдается снижение количества вызовов экстренных служб, это средняя активность.
В настоящее время среди других респираторных инфекций в Армении циркулируют грипп А типа Н1 подтипа, риновирус и возбудители коронавирусной болезни.
В настоящее время в Армении случаев заражения вирусом Коксаки не зарегистрировано. Это острое инфекционное заболевание, характеризующееся лихорадкой, многогранной клинической симптоматикой со стороны центральной нервной системы, сердечно-сосудистой, желудочно-кишечной, мышечной, дыхательной и других систем.
Совет специалиста – соблюдать правила личной гигиены, часто мыть руки, прикрывать нос и рот при кашле и чихании, особенно при уходе за младенцами, мыть фрукты и овощи проточной водой, есть их в свежем виде.
"Если вы заболели, оставайтесь дома, не занимайтесь самолечением, вовремя обращайтесь к врачу", - советует Хачатрян.
Специалист считает, что увеличение количества обращений связано с тем, что люди прислушиваются к советам и вовремя обращаются к врачу, чтобы не было серьезных или очень тяжелых случаев.
Что касается метапневмовируса, то в результате лабораторных исследований метапневмовирус не выявлен.