Չեմ կարծում, թե երկու երկրները պատրաստ են անկլավների հարցն այս պահին քննարկել. ասաց ՀՀ  ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ի պատասխան հարցին, թե սահմանազատման հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպումից հետո, որի մասին երկու կողմերն էլ հաստատել են, հնարավո՞ր է վարչապետը հայտարարի, որ եթե չվերադարձվեն անկլավները՝ շաբաթվա վերջ պատերազմ կլինի։
«Սրանք քաղաքական իրողություններ են, գոյություն ունի հարցերի իրավական կողմը։ Կարծում եմ՝ հանձնաժողովներին պետք է ժամանակ տանք նաև այդ հարցով զբաղվելու։ Մեթոդի և աշխարհագրական տեղի մասին ընկալումը՝ երկուստեք շարունակելու աշխատանքները, մի փոքր այլ է և պակաս ռիսկային»,-ասաց նա՝ առանց հստակեցնելու, թե կոնկրետ որտեղի՞ց են շարունակելու սահմանազտման աշխատանքները։
Դիտարկմանը, թե գուցե այն տարածքներից շարունակվեն, որտեղ ՀՀ-ից օկուպացված տարածքներ կան՝ Միրզոյանը պատասխանեց. «Ես այս փուլում ի շահ սահմանզատման գործընթացի և ի շահ աստիճանական կայունացման ավելի պակաս պոտենցիալ հակասությունների բերող, սրող՝ տեղից կշարունակեի սահմանազատումը, բայց դա սահմանզատման հանձնաժողովների որոշելիքն է»։

Я не думаю, что обе страны готовы обсуждать вопрос анклавов на данный момент. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос, что после очередного заседания комиссий по делимитации границы, что было подтверждено обеими сторонами, возможно ли, что премьер-министр объявит, что если анклавы не будут возвращены, к концу недели начнется война?
«Это политические реалии, есть юридический аспект вопросов. Я думаю, нам следует дать комиссиям время разобраться и с этим вопросом. Восприятие метода и географического места продолжения работ с обеих сторон немного разное и менее рискованное", - сказал он, не уточнив, где именно будут продолжаться демаркационные работы.
На замечание, могут ли работы по демаркации границы продолжаться с тех мест, где есть, оккупированные территории Республики Армения, Мирзоян ответил: «На данном этапе, в интересах процесса демаркации и в интересах постепенной стабилизации, я бы продолжил демаркацию с места, которое приносит меньше потенциальных противоречий и эскалации, но это должны решать комиссии по демаркации границы».