Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձը դարձել է շուտասելուկի պես մի բան, որը երբեմն քաղաքական գործիչները կրկնում են, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ո՞ւր, ի՞նչ պայմաններով՝ կարո՞ղ եք ասել. ուղղակի որպես Ադրբեջանի քաղաքացինե՞ր՝ կար այդ հնարավորությունը, Ադրբեջանի քաղաքացիներ, որոնք դպրոցում հայերեն սովորելու իրավո՞ւնք ունեն՝ կար այդ հնարավորությունը։ Ուրի՞շ։ Երբ ԼՂ-ում հայեր չեն ապրում, եկել, Երևանում ասում եք՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձ։ Շատ լավ, լսեցինք ձեզ, ցավոք, ոչ մի լավ բան չեմ կարող ասել այդ մասին»,-ասաց Միրզոյանը։
Նա նշեց, թե կառավարության քաղաքականությունն է այնպես անել, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայրենակիցները կարողանան հոգալ իրենց առաջին անհրաժեշտության կարիքները։

Возвращение армян Нагорного Карабаха стало чем-то вроде скороговорки, которую иногда повторяют политики, заявил на пресс-конференции министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
«Где, при каких условиях, можете мне сказать? как, просто в качестве граждан Азербайджана, была у них такая возможность, граждане Азербайджана, имеющие право изучать армянский язык в школе? была такая возможность. Что дальше? Когда в Нагорном Карабахе больше не осталось армян, вы говорите в Ереване о возвращении армян Нагорного Карабаха. Очень хорошо, мы вас услышали, к сожалению, ничего хорошего по этому поводу сказать не могу», - сказал Мирзоян.
Он отметил, что политика правительства направлена ​​на то, чтобы соотечественники, насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха, могли позаботиться о своих основных потребностях.