«Հասկանում եմ, որ Ալիևի երեկվա հայտարարություններից հետո բոլոր մտածող մարդիկ մտածմունքների ու անելիքների փնտրտուքի մեջ են։ Ոմանք անմիջապես են արձագանքել՝ առաջարկելով քայլեր։ Բայց ես խորհուրդ կտամ իմ գործընկերներին, ընկերներին՝ այս անգամ մի փոքր դադար վերցնել։
Թողենք, որ մեծարգոների ենթամշակույթը, նրանց սպասարկող հանրային շերտերը, բացահայտ ու լատենտ նիկոլականները, իբր կրթվելու կողմնակիցները ու իբր պրոգրեսիվ արևմտամետները ինքնուրույն հասկանան ու տարին սկսեն ինքնուրույն ընկալելով, թե ինչ է իրենց սպառնում առաջիկայում։
Ամեն անգամ մի 15-20 հոգով պետք չէ լինել «սպիտակ ագռավ» ու փորձել ամբողջական հասարակությանը և նրա առանձին շերտերին բացատրել, թե ուր է տանում այս ընթացքը և ինչ պետք է անել։
Եկեք ընդունենք, որ մեր ձայնը հաճախ տեղ չի հասնում, և մենք ինչ-որ իմաստով «հարամում» ենք մարդկանց խաղաղ կյանքը։
Այս սոցիլոգիական պատկերով հասարակությունը տանում է պետության կործանման։ Մենք պետք է վերանայենք պայքարի ստանդարտ մոտեցումները։
Մենք պետք է արագ հասնենք հասարակական տրամադրությունների փոփոխության, որ կարողանանք ժողովրդի որոշում ստանալ՝ պահել պետությունը։
Պետք է թողնել, որ հայ հասարակությունն ինքնուրույն հասկանա, որ Ալիևը երեկ հարամեց բոլորի տոնական օրերը և շատ պարզ ձևակերպեց իր առաջիկա անելիքները։ Թողնենք, որ հասարակությունը ինքնուրույն հասկանա այդ պարզ ձևակերպումները։ Թողնենք, որ ինքնուրույն հասկանա «էքսի օրվա ձվածեղի» և լուրջ իշխանության տարբերությանը։
Ինքնուրույն հասկանա, որ վտանգավոր է նման իշխանություն ունենալը, և ծայրահեղ անպատվաբեր է նրան մեծարգո ասելը կամ նրանց առաջ ճկվելը։
Թողնենք՝ իբր կրթված ու իբր պրոգրեսիվ շրջանակներն ինքնուրույն հասկանան, թե ինչ է նշանակում Թրամփի՝ Սիրիայում Թուրքիայի քայլերը ողջունելը, և «Էրդողանը իմ ընկերն է, որին ես շատ հարգում եմ» ձևակերպումը։
Թողնենք՝ մեծարգոների փոքր շերտին սպասարկող, քծնող ու ճկվող ավելի մեծ շերտն ինքնուրույն ապրի իր՝ առաջիկա հնարավոր ողբերգության սցենարը։
Թողնենք, որ «Ղարաբաղը տանք հանգիստ ապրենք» շերտը (որտեղ ի դեպ շատ կրթված ու կայացած մարդիկ կային), հիմա բարձրաձայնի «Սյունիքն ու Վայոց Ձորը տանք՝ հանգիստ ապրենք» միտքը։ Իսկ Ալիևը հենց դա էր ասում։
Թողնենք, վերջապես, որ այլ միջավայրում ցերեկը ազգային խաղացող, իսկ երեկոյան մեկ այլ միջավայրում որպես նիկոլական նույնականացող շերտը, որը քիչ տոկոս չի կազմում, ինքնուրույն ամաչի և իր ինքնուրույն տագնապը զգա այս վիճակից։
Ի վերջո, Հայաստանում փոփոխությունները լինելու են այն պահին, երբ մեծ հասարակությունը դա մոտիվացված պահանջի։ Օգնենք, որ այդ պրոցեսն արագանա։ Երեխաների նման, որոնք երբեմն մենակ ու ինքնուրույն մնալով են արագ լրջանում»։

Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян написал: «Я понимаю, что после вчерашних заявлений Алиева все думающие люди ищут выходы и думают, какие действия предпринять. Некоторые сразу отреагировали, предложив шаги. Но я посоветую своим коллегам и друзьям на этот раз взять небольшую паузу.
Пусть субкультура "многоуважаемых", обслуживающие их общественные слои, открытые и латентные николисты, якобы сторонники образованности и якобы прогрессивные прозападники разберутся сами и начнут год самостоятельно, воспринимая, что грозит им в ближайшем будущем.
Не нужно каждый раз быть «белой вороной» с 15-20 людьми и пытаться объяснить всему обществу и отдельным его слоям, куда ведет этот процесс и что нужно делать.
Давайте признаем, что наш голос зачастую не доходит до места, и мы в каком-то смысле «портим» мирную жизнь людей.
С помощью этого социологического образа общество ведет к разрушению государства. Нам необходимо пересмотреть стандартные подходы к борьбе.
Мы должны быстро добиться изменения общественных настроений, чтобы добиться от народа решения сохранить государство.
Армянскому обществу надо дать самому понять, что Алиев вчера всем испортил праздник и очень четко сформулировал свои дальнейшие действия.
Мы должны позволить общественности самостоятельно понять эти простые формулировки. Пусть она поймет разницу между «омлетом» и серьезным правительством.
Мы должны дать обществу понять для себя, что иметь такую власть опасно и крайне бесчестно называть ее многоуважаемой или преклоняться перед ней.
Мы должны дать якобы образованным и якобы прогрессивным кругам понять для себя, что значит приветствовать действия Трампа в Сирии и формулировку «Эрдоган – мой друг, которого я очень уважаю».
Мы должны позволить более широкому классу, который служит, угождает и подчиняется небольшому классу многоуважаемых, самостоятельно пережить собственный сценарий предстоящей возможной трагедии.
Надо позволить слою "отдадим Карабах и будем жить спокойно" (где, кстати, было много образованных и состоявшихся людей), теперь озвучить мысль "отдадим Сюник и Вайоц Дзор и будем жить спокойно". И Алиев сказал именно это.
Наконец, мы должны позволить тому слою, который днем идентифицирует себя как национальный игрок в одной среде, и как николист в другой среде вечером, а это немалый процент, почувствовать стыд и тревогу из-за этой ситуации.
И наконец, перемены в Армении произойдут в тот момент, когда большое общество будет мотивировано этого потребовать. Давайте поможем ускорить этот процесс. Как дети, которые иногда становятся серьезными и самостоятельными, когда остаются одни».