Ալիևը միայն վերահաստատել է, որ չեն պատրաստվում Թուրքիայի հետ հանդուրժել ՀՀ գոյությունը որպես պետություն, այս մասին գրել է թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը:
«Թշնամական Ադրբեջան պետության նախագահ Ալիևի երեկվա ծավալուն ելույթին արդեն, հավանաբար, ծանոթ եք։ Ալիևը, ըստ էության, նոր բան չի ասել։ Միայն վերահաստատել է, որ չեն պատրաստվում Թուրքիայի հետ հանդուրժել Հայաստանի գոյությունը որպես պետություն և առավել ևս՝ նրա հետ խաղաղ ապրել։
Արձանագրենք հերթական անգամ և մեկընդմիշտ, որ Հայաստանի դե-ֆակտո իշխանության քարոզած «Խաղաղության օրակարգ» և «իրական Հայաստան» օրակարգերը մեռելածին են։
Այլընտրանքը՝ ուժեղ բանակով, զինված ու տեխնոլոգիապես զարգացող պետությունն է, որը կառավարում են լավագույն կադրերը, ոչ թե ձվածեղի սիրահարները»,- «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում գրել է Գեղամյանը։

Алиев лишь подтвердил, что они с Турцией не собираются терпеть существование Армении как государства, об этом написал тюрколог Варужан Гегамян.
«Вы, наверное, уже знакомы со вчерашним обстоятельным выступлением  президента вражеского государства Азербайджан Алиева. По сути, ничего нового Алиев не сказал. Он лишь подтвердил, что они с Турцией не собираются терпеть существование Армении как государства и тем более мирно жить с ней.
Давайте раз и навсегда зафиксируем, что повестки дня «Повестка дня мира» и «Реальная Армения», продвигаемые де-факто властью Армении, не имеют никаких перспектив.
Альтернатива - это государство с сильной армией, вооруженной и технологически развивающейся, которой управляют лучшие кадры, а не любители омлетов», - написал Гегамян в своем Telegram-канале.