Հայաստանին ու Հայաստանի իշխանություններին մշտապես աջակցման և սատարման խոսքեր շռայլող դերակատարները, եթե անկեղծ են իրենց մոտեցումներում, ապա պետք է քայլեր ձեռնարկեն ադրբեջանական «եփվող» նոր էսկալացիան լիցքաթափելու համար, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Մեզ պետք չեն հերթական ագրեսիայից հետո դատապարտող հայտարարություններ կամ բանաձևեր, այս պահին խնդիր կա կանխելու Ադրբեջանի հերթական արկածախնդրությունը:
Փաշինյանի, իր ԱԳ նախարարի ցաքուցրիվ խոսքը, կաշկանդվածությունն ու անատամ տեքստերը Բաքվից հնչած սպառնալիքների վերաբերյալ ևս ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանից հնչած ահազանգը սրանց անակնկալի է բերել:
Ինչպե՞ս անակնկալ չլիներ, երբ փաշինյանական ողջ վարչակազմն անցնող տարիներին անընդհատ զոհաբերել է հայկական շահերը, հիմա էլ նույնը` հասարակությանը նախապատրաստում է նոր զիջումների, իսկ Ալիևն իրենց պատրաստակամությունը չի գնահատում:
Ադրբեջանն ակնհայտ «տաքացնում է մկանները», իսկ փաշինյանական իշխանությունն իր ողջ ռեսուրսն ուղղել է ընդդիմության դեմ հակաքարոզչություն իրականացնելու և իր ներքին օրակարգի սպասարկման ուղղությամբ», - գրել է պատգամավորը:

Акторы, которые постоянно говорят слова поддержки Армении и властям Армении, если они искренни в своем подходе, должны предпринять шаги для разрядки новой эскалации, которую "готовит" Азербайджан, написал депутат Тигран Абрамян.
«Нам не нужны осуждающие заявления или резолюции после очередной агрессии, в данный момент стоит проблема предотвращения очередной авантюры Азербайджана.
Разбросанная речь Пашиняна, его министра иностранных дел, скованность и беззубые тексты относительно угроз со стороны Баку также показывают, что тревога из Азербайджана застала их врасплох.
Как это не может быть сюрпризом, когда вся администрация Пашиняна в последние годы постоянно приносила в жертву интересы Армении, да и сейчас то же самое: она готовит общество к новым уступкам, а Алиев не оценивает их готовность.
Азербайджан явно "разминает мышцы", а пашиняновская власть направила все свои ресурсы на контрпропаганду против оппозиции и на обслуживание своей внутренней повестки», - написал депутат.