Վրաստանի նախկին նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ գնալու է ԱՄՆ և մասնակցելու է նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության արարողությանը։
«Մենք մեկուսացումից դուրս գալու հնարավորություն ունենք։ Ես դեր ունեմ, և այն լիարժեք կատարում եմ։ Գրեթե ամեն օր կապի մեջ եմ մեր արտասահմանյան գործընկերների հետ։ Հաստատում եմ, որ գնում եմ նախագահ Թրամփի երդմնակալության արարողությանը, Վաշինգտոնում կլինեմ Ջո Ուիլսոնի հրավերով։ Դա կարևոր է, ես այնտեղ բարձր մակարդակի հանդիպումներ կունենամ»,- ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Զուրաբիշվիլին։
Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունը տեղի կունենա հունվարի 20-ին։
Զուրաբիշվիլին չի ճանաչում Վրաստանի ներկայիս իշխանությունների, այդ թվում՝ նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի լեգիտիմությունը․ Կավելաշվիլիի երդմնակալության արարողությունը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 29-ին։ Այսօր Զուրաբիշվիլին լրագրողներին ցույց է տվել Թբիլիսիում իր նոր գրասենյակը և հայտարարել, որ այնտեղից կշարունակի «կատարել նախագահի գործառույթները»։

Экс-президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что поедет на инаугурацию избранного президента США Дональда Трампа.
"У нас есть возможность выйти из изоляции. У меня есть роль, и я ее полноценно выполняю. Я практически на ежедневной связи с нашими иностранными партнерами. Подтверждаю, что еду на инаугурацию президента Трампа, буду в Вашингтоне по приглашению Джо Уилсона. Существуют разные варианты приглашения на инаугурацию, и за это никто не платит. Если бы это было так, то у других намного больше ресурсов, чтобы заплатить эти суммы. Шутки в сторону. Главное то, что я еду и у меня будут встречи высокого уровня",- заявила Зурабишвили на брифинге.
Инаугурация Дональда Трампа состоится 20 января.
Зурабишвили не признаёт легитимность действующих властей, в том числе президента Михаила Кавелашвили, инаугурация которого состоялась 29 декабря. В четверг она представила журналистам новый офис в Тбилиси и заявила, что оттуда "продолжит выполнять функции президента".