Այսօր լրանում է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի 80-ամյակը:
Տեր-Պետրոսյանը ծնվել է Սիրիայի Հալեպ քաղաքում։ 1946 թվականին ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Երևան։ Կրթությունն ստացել է Երևանի պետական համալսարանում (բանասիրական ֆակուլտետի արևելագիտության բաժին, 1963-68), ուսումը շարունակել ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայում (Արևելագիտության ինստիտուտի Լենինգրադի բաժանմունք, 1969-1972)։ Ավարտելով Երևանի պետական համալսարանի ռազմագիտական ամբիոնի քառամյա դասընթացները՝ ստացել է ռազմական թարգմանչի մասնագիտացում։
Քաղաքական ակտիվությունը սկսել է 1960-ական թվականներին ծագած ուսանողական խմորումների ժամանակ։ Գործուն մասնակցություն է ունեցել Արցախյան շարժմանը, Արցախյան ազատամարտին, ղեկավարել Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդը, 1991 թվականի հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցած ՀՀ նախագահի առաջին ընտրություններում ընտրվել է Հայաստանի նորաստեղծ Հանրապետության նախագահ։ Այդ պաշտոնում վերընտրվել է 1996 թվականին: Նախագահի պաշտոնից հրաժարվել է 1998 թվականի փետրվարի 3-ին։

Сегодня исполняется 80 лет первому президенту Армении Левону Тер-Петросяну.
Тер-Петросян родился в сирийском городе Алеппо. В 1946 году вместе с семьей переехал в Ереван. Образование получил в Ереванском государственном университете (отделение востоковедения филологического факультета, 1963-68), продолжил учебу в Академии Наук СССР (Ленинградское отделение Института востоковедения, 1969-1972). Окончив четырехлетние курсы кафедры военных наук Ереванского государственного университета, получил специальность военного переводчика.
Политическая активность началась во время студенческих волнений в 1960-х годах. Принимал активное участие в Арцахском движении, Арцахской освободительной войне, возглавлял Верховный Совет Армянской ССР, был избран президентом новосозданной Республики Армения на первых президентских выборах 16 октября 1991 года. Он был переизбран на этот пост в 1996 году. Подал в отставку с поста президента 3 февраля 1998 года.