Վերահաստատում եմ այն, ինչ պարզաբանվել է․ 2016-ին Հակոբ Ասլանյանն իմ միջնորդությամբ և երշախավորությամբ անդամագրվել է ՔՊ-ին. լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ անդրադառնալով իր և Ասլանյանի նամակագրության հրապարակմանը։
Նա նշեց, որ Ասլանյանը եղել է դպրոցական տարիներին «Հայոց պատմություն» առարկայի իր բուհական կրկնուսույցը։
«Այդ օրը ես իրեն նման նամակ գել եմ, ինքը զանգահարել է և ես իրեն այցելել եմ, գնացել եմ իրենց տուն, հասկացել եմ, որ պահի տակ որոշակի էմոցիոնալ գնահատակներ է հնչեցրել և որոշել է, որ իրեն օգնեմ որոշակի տեքստ ուղարկվի, որից հետո ես տեքստն ուղարկել եմ, որը ինքը հրապարակել է։ Ես պետք է ասեմ, որ վերջին 3 տարիներին հաճախակի շփումներ չեմ ունեցել, բայց ինձ հետաքրքրել է պատճառը»,-ասաց նա։
Հայրապետյանը նշեց, որ Ասլանյանն իր հետ կիսվել է, որ զղջում է այդ հայտարարության համար։ «Թե որքանով էր անկեղծ իր կողմից այդ երկխոսությունը, խնդրանքը, թե որքանով էր պատահաբար տեքստի փոխարեն սքրինշոթ անելը և հրապարակելը, որքանով էր  ուզել ինձ վնասել, ես այդ ամենը թողնում եմ անորոշությանը, ինձ ընդհանարպես դա չի հետաքրքրում»,-ասաց Հայրապետյանը։
Ըստ նրա՝ Ասլանյանի հետ այդ ամենից հետո չի խոսել. «Առանձնապես դժվարությամբ եմ պատկերացնում որևէ առիթով շփում իր հետ»։

Я подтверждаю то, что было разъяснено. В 2016 году благодаря моему посредничеству и поручительству Акоп Асланян стал членом "ГД". Об этом заявил министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян в беседе с журналистами, сославшись на публикацию его переписки с Асланяном.
Он отметил, что Асланян в школьные годы был его университетским репетитором по предмету «История Армении».
«В тот день я отправил ему подобное письмо, он позвонил и я навестил его, я зашел к ним домой, я понял, что он под влиянием момента озвучил определенные эмоциональные оценки и он решил, что я должен помочь ему опубликовать некий текст, после чего я отправил текст, который он опубликовал.
Должен сказать, что последние 3 года у меня не было частых контактов с ним, но меня заинтересовала причина», - сказал он.
Айрапетян отметил, что Асланян поделился с ним, что сожалеет об этом заявлении. "Что касается того, насколько искренним был с его стороны этот диалог, просьба, насколько случайно вместо текста было сделать скриншот и опубликовать его, насколько он хотел мне навредить, то я оставляю все это на неопределённость, мне это совершенно не интересно", - сказал Айрапетян.
По его словам, после этого он с Асланяном не разговаривал. «Мне особенно трудно представить общение с ним по какому-либо поводу».