Եվրոպական խորհրդարանի բելգիացի պատգամավոր Գերոլֆ Անեմանսը խիստ մտահոգիչ է համարում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ագրեսիվ և սպառնալից հայտարարությունները Հայաստանի նկատմամբ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում Եվրախորհրդարանի պատգամավորն ընդգծել է, որ Ալիևի հայտարարությունները հստակ ցույց են տալիս Ադրբեջանի կառավարության վտանգավոր մտածելակերպը։ Նրա խոսքով՝ այս հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը հետաքրքրված չէ երկարատև խաղաղությամբ:
Նա հույս է հայտնել, որ կարող է լինել արդար խաղաղության պայմանագիր՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և Արցախի հայերի մշակութային ժառանգության նկատմամբ հարգանքի հիմունքներով։ «Մենք նաև հավատում ենք, որ Հայաստանը անում է ամեն ինչ խաղաղությանն աջակցելու համար: Այժմ հարցը միջազգային հանրության և Մինսկի խմբի ուսերին է՝ ստիպել Ադրբեջանին իրական ջանքեր գործադրել բանակցությունների սեղանի շուրջ», - ասել է Անեմանսը։

Депутат Европарламента от Бельгии Герольф Аннеманс агрессивные заявления и угрозы президента Азербайджана Алиева в адрес Армении назвал крайне тревожащими.
В интервью корреспонденту "Арменпресс" в Брюсселе депутат Европарламента подчеркнул, что заявления Алиева наглядно демонстрируют опасный образ мышления правительства Азербайджана. Эти заявления свидетельствуют о том, что Азербайджан не заинтересован в длительном мире.
Он выразил надежду, что может быть заключен справедливый мирный договор на основе уважения суверенитета Армении и культурного наследия армян Арцаха. "Мы считаем, что Армения делает все возможное для поддержания мира. Теперь вопрос того, чтобы заставить Азербайджан приложить реальные усилия за столом переговоров, лежит на плечах международного сообщества и Минской группы", - заметил Аннеманс.