Արեւմտյան Ադրբեջանը Ղազախն է, Թովուզն է, Աղստաֆան է, Գեդաբեյն է, Դաշքեսանն է, Քելբաջարն է, Լաչինն է, Կուբաթլուն է, Զանգելանն է: Սրանից դուրս չկա եւ չի կարող լինել Արեւմտյան Ադրբեջան: Եթե շատ են ուզում այլ տեղ փնտրել, Նախիջեւանն էլ կարող ենք համարել Արեւմտյան Ադրբեջան, այս մասին Facebook-ում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2. Արեւմտյան Հայաստանն Արմավիրն է, Թալինն է, Մարալիկն է. սրանից դուրս չկա եւ չի կարող լինել Արեւմտյան Հայաստան:
3. Արեւելյան Հայաստանը Իջեւանն է, Բերդն է, Ճամբարակն է, Վարդենիսն է, Ջերմուկն է, Գորիսն է, Կապանն է, Ներքին Հանդն է, Նռնաձորն է. սրանից դուրս չկա եւ չի կարող լինել Արեւելյան Հայաստան:
4. Ադրբեջանը պնդում է, որ Հայաստանը քննարկի փախստականների իրավունքների հարցը՝ «Արեւմտյան Ադրբեջանի» խոսույթի ներքո: Երբ Ադրբեջանն օգտագործում է «Արեւմտյան Ադրբեջանի փախստականների վերադարձի հարց» խոսույթը, այս ձեւակերպման բերումով հենց ինքը փակում է որեւէ քննարկման հնարավորություն, որովհետեւ ակնհայտ է դարձնում, որ փախստականների հարցը փորձում է օգտագործել միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, ինքնիշխան պետություն Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնելու, Հայաստանից տարածքային պահանջներ ձեւակերպելու համար: Հարցի քննարկման համար Ադրբեջանը նախ պետք է հրաժարվի «Արեւմտյան Ադրբեջանի» եւ այդ կարգի խոսույթներից:
5. Նախորդ կետում նշված հանգամանքների համապատկերում պաշտպանունակ բանակ ունենալու ՀՀ իրավունքը կասկածի տակ դնելով պաշտոնական Բաքուն փորձում է ստանալ Հայաստանի Հանրապետության դեմ անարգել ագրեսիա իրականացնելու հնարավորություն:
6. Տարածաշրջանում երկարատեւ կայունություն եւ խաղաղություն հաստատելու Հայաստանի Հանրապետության առաջարկը հստակ է.
ա) փոխադարձաբար հրաժարվել էսկալացնող խոսույթներից,
բ) Բերքաբեր-Ոսկեպար հատվածում իրականացված սահմանազատման փորձի եւ երկու երկրների սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի կանոնակարգի հիման վրա շարունակել սահմանազատման գործընթացը,
գ) կնքել Խաղաղության պայմանագիր, որը 90 տոկոսով պատրաստ է,
դ) իրագործել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, լուծելով նաեւ Ադրբեջան-Ադրբեջան կապի հարցը՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով եւ Հայաստան-Հայաստան կապի հարցն Ադրբեջանական Հանրապետության տարածքով, համաձայն Կազանում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին ներկայացված առաջարկների,

Западный Азербайджан - это Газах, Товуз, Кедабек, Кельбаджар, Кубатлу и Зангилан. Вне этого нет и не может быть Западного Азербайджана. Если они так хотят найти, то могут искать в другом месте, Нахичевань также можем считать Западным Азербайджаном, об этом написал в Facebook премьер-министр Никол Пашинян.
«2. Западная Армения – это Армавир, Талин, Маралик: вне этого нет и не может быть Западной Армении.
3. Восточная Армения – Иджеван, Берд, Чамбарак, Варденис, Джермук, Горис, Капан, Неркин Ханд, Нрнадзор: вне этого нет и не может быть Восточной Армении.
4. Азербайджан настаивает на том, чтобы Армения обсудила вопрос прав беженцев под дискурсом «Западный Азербайджан». Когда Азербайджан использует фразу «вопрос возвращения беженцев Западного Азербайджана», из-за этой формулировки он сам закрывает любую возможность обсуждения, поскольку делает очевидным, что вопрос беженцев пытается использовать как субъект международного права, чтобы поставить под сомнение территориальную целостность Республики Армения, сформулировать территориальные требования к Армении. Чтобы обсудить этот вопрос, Азербайджан должен сначала отказаться от дискурса «Западный Азербайджан» и других подобных дискурсов.
5. Ставя под сомнение право РА иметь обороноспособную армию в контексте обстоятельств, указанных в предыдущем пункте, официальный Баку пытается получить возможность осуществить беспрепятственную агрессию против Республики Армения.
6. Предложение Республики Армения по установлению долгосрочной стабильности и мира в регионе ясно:
а) взаимно воздерживаться от разговоров, нагнетающих ситуацию,
б) Продолжить процесс демаркации границы на основе опыта демаркации границы, проведенного на участке Беркабер-Воскепар, и регламента совместной деятельности пограничных комиссий двух стран.
в) заключить мирный договор, который на 90 процентов готов,
г) реализовать проект «Перекресток мира», решая также вопрос сообщения Азаербайджана с Азербайджаном через территорию Республики Армения и вопрос сообщения Армении с Арменией через территорию Азербайджанской Республики, согласно предложениям, представленным Арменией Азербайджану по итогам встречи, состоявшейся в Казани,
д) ввести совместный механизм расследования нарушений режима прекращения огня,
е) полностью решить проблему удерживаемых лиц,
ж) с полной интенсивностью работать над решением проблемы выяснения судьбы лиц, местонахождение которых считается неизвестным,
з) отказываться от претензий друг к другу, включая, помимо прочего, претензий в международных судах,
и) работать над полным и эффективным выполнением положений Мирного договора,
к) сформировать переговорный механизм по взаимному контролю, квотам, ограничениям на применение оружия,
л) обсудить вопросы, связанные с беженцами из обеих стран, в целом, образовав после установления мира совместную профессиональную экспертную комиссию,