Եվրամիությունը կվերլուծի Հայաստանի կառավարության հավանությանն արժանացած օրինագիծը կառույցին անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին և հարցը կքննարկի Հայաստանի իշխանությունների հետ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը։
«Տեղյակ ենք Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման գործընթացին վերաբերող օրինագծի մասին, կվերլուծենք այն և կքննարկենք Հայաստանի իշխանությունների հետ։ Մինչ այդ, մենք արդեն իսկ շատ բան ենք անում՝ իրականացնելով մեր գործող Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը լայնածավալ աջակցության և ԵՄ իրավական ակտերին համապատասխանեցման հնարավորություն է տալիս։
Մենք ավելացրել ենք մեր ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանին «ԵՄ-ի կայունության և աճի ծրագրի» շրջանակներում՝ 2024-2027 թվականների համար տրամադրելով 270 միլիոն եվրո՝ ուղղված երկրի սոցիալ-տնտեսական կայունության ամրապնդմանը, ինչպես նաև կապակցվածության, առևտրի և էներգետիկ դիվերսիֆիկացման խթանմանը», - ասել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով գլխավոր խոսնակ Անիտա Հիպերը։
Նա հավելել է, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները երբեք այսքան սերտ չեն եղել, որքան հիմա՝ շեշտելով, որ դա հաստատվեց նախորդ տարի մի շարք որոշումներով, մասնավորապես՝ վիզաների ազատականացման երկխոսության գործակմամբ և Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից տրամադրված 10 միլիոն եվրոյի աջակցությամբ։
Հիպերը նաև ասել է, որ Հայաստանում ԵՄ-ին անդամակցելու առնչությամբ քննարկումները ցույց են տալիս Եվրոպական միության և դրա արժեքների գրավչությունը։
Հայաստանի կառավարությունը հունվարի 9-ին հավանություն տվեց Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին նախագծին, որը ներկայացրել էր «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնությունը։ Նախագիծն առաջիկայում քննարկվելու է Հայաստանի խորհրդարանում։

Евросоюз проанализирует одобренный правительством Армении законопроект о начале процесса вступления в организацию и обсудит этот вопрос с властями Армении.
В беседе с корреспондентом Арменпресс в Брюсселе об этом заявила официальный представитель ЕС по иностранным делам и вопросам безопасности Анита Хиппер.
«Мы осведомлены о законопроекте, касающемся процесса евроинтеграции Армении, мы его проанализируем и обсудим с властями Армении. В то же время мы и до этого уже многое делали, реализуя наше действующее Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое предусматривает широкую поддержку и соответствие правовым актам ЕС.
«Мы увеличили нашу финансовую поддержку Армении в рамках Программы стабильности и роста ЕС, выделив 270 миллионов евро на 2024–2027 годы, направленные на укрепление социально-экономической стабильности страны, а также на содействие развитию связей, торговли и диверсификации энергетики», — сказала официальный представитель ЕС по иностранным делам и вопросам безопасности Анита Хиппер.
Она добавила, что отношения между ЕС и Арменией никогда не были столь тесными, как сейчас, подчеркнув, что это было подтверждено рядом решений, принятых в прошлом году, в частности, запуском диалога по либерализации визового режима и поддержкой в ​​размере 10 миллионов евро, предоставленной Европейским фондом мира.
Хиппер также заявила, что дискуссии в Армении относительно членства в ЕС демонстрируют привлекательность Европейского Союза и его ценностей.
9 января правительство Армении одобрило проект начала процесса вступления в Евросоюз, представленный гражданской инициативой «Евровотум». Проект вскоре будет рассмотрен в парламенте Армении.