Մանկուրտները ծառայում են բոզկուրտներին․ սա է Հայաստանում իրավիճակը, լրագրողների հետ զրուցում հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Ով մտածում էր, թե հայհոյանք ասեցի, ասեմ՝ ավելի վատ բան էր, բոզկուրտները թուրքական ֆաշիստական հակահայկական կազմակերպություն է։ Քանիցս ասել եմ, որ ավելի հավանական է, որ ՀՀ-ն անդամակցի Անդրոմեդայի համաստեղությանը, քան ԵՄ անդամ դառնա։ Կարծում եմ՝ ժամանակն է ՀՀ-ում ԵՄ բարեկամներն ուղիղ ասել իրականությունը։ ՀՀ-ն, բարեբախտաբար/ցավոք, երբեք չի լինելու ԵՄ կազմում։ Դա աշխարհաքաղաքական ճշմարտություն է։ Եթե Բրյուսելում, Փարիզում, Բեռլինում պահպանվել են հայ ժողովրդի բարեկամները, ապա պարտավոր են ասել՝ «ժողովո՛ւրդ ջան, շատ ուրախ ենք, որ դուք մեզ սիրում եք, բայց մենք ձեզ հետ չենք «ամուսնանալու»»։
Անդրադառնալով ՌԴ-ի կտրուկ արձագանքին՝ Աշոտյանը նշեց.«Սերժ Սարգսյանի բանակցային  ժառանգությունը մսխեց Արցախի հարցով, հիմա էլ մսխում է Սերժ Սարգսյանի գեոպոլիտիկ ժառանգությունը, մասնավորապես, ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև ճիշտ դրված բալանսը։ Նա մսխում է Սերժ Սարգսյանի տնտեսական ժառանգությունը, միայն 2013 թվականին կնքված գազային պայմանագիրը Հայաստանին այս  տարիների ընթացքում առնվազն 8մլդ դոլարի օգուտ է տվել։ Այն կնքվել էր Սերժ Սարգսյանի կողմից, ժամանակին շատ քննադատվեց, բայց ՀՀ-ին մեծ օգուտներ է բերել, էլ չասեմ, թե ԵԱՏՄ-ի շնորհիվ ինչքան միլիարդների օգուտ ենք ստանում՝ ֆիզիկական անձանց մակարդակից մինչև պետբյուջեի»։

Манкурты служат Бозкуртам. Такова ситуация в Армении, заявил в беседе с журналистами вице-президент РПА Армен Ашотян.
«Кто подумал, что я произнес ругань, скажу вам, что это было хуже: «Бозкурт» — турецкая фашистская антиармянская организация. Я много раз говорил, что Армения скорее присоединится к созвездию Андромеды, чем станет членом ЕС. Я думаю, что пришло время друзьям ЕС в Армении прямо сказать правду. Республика Армения, к счастью/к сожалению, никогда не войдет в состав ЕС. Это геополитическая истина. Если друзья армянского народа сохраняются в Брюсселе, Париже, Берлине, то они обязаны сказать: «Дорогие люди, мы очень рады, что вы нас любите, но мы никогда не «поженимся»».
Касаясь резкой реакции России, Ашотян отметил. «Он растратил переговорное наследие Сержа Саргсяна по вопросу Арцаха, а теперь он растрачивает геополитическое наследие Сержа Саргсяна, в частности, правильный баланс между ЕС и ЕАЭС. Он транжирит экономическое наследие Сержа Саргсяна, только подписанный в 2013 году газовый контракт принес Армении за эти годы не менее 8 миллиардов долларов. Его подписал Серж Саргсян, которого в свое время много критиковали, но он принес Республике Армения огромную пользу, не говоря уже о том, сколько миллиардов выгод мы получаем благодаря ЕАЭС, на уровне от частных лиц до госбюджета.