Իրանի հարաբերությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ կարևոր են, մեզ համար շատ կարևոր է Հարավային Կովկասը. այս մասին ճեպազրույցում ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմաիլ Բաղաին՝ անդրադառնալով Իրանի ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Աքբար Ահմադիանի՝ Բաքու և Երևան կատարած այցերին:
«Մենք օգտագործում ենք բոլոր հնարավորություններն ու կարողությունները այս տարածաշրջանում անվտանգությունն ու կայունությունը պահպանելու համար», -ասել է նա, նշելով, որ այցերը նախապես ծրագրված են եղել։
«Մենք կարծում ենք, որ անվտանգությունն այս տարածաշրջանում պետք է ապահովեն տարածաշրջանի երկրները՝ առանց այլ երկրների միջամտության», - հավելել է նա։

Отношения Ирана с Арменией и Азербайджаном важны, для нас очень важен Южный Кавказ. Об этом на брифинге заявил официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи, сославшись на визиты секретаря Высшего совета национальной безопасности Исламской Республики Иран Али Акбар Ахмадиана в Баку и Ереван.
"Мы используем все возможности для поддержания безопасности и стабильности в этом регионе", - сказал он, отметив, что визиты были запланированы заранее.
"Мы считаем, что безопасность в этом регионе должна обеспечиваться странами региона, без вмешательства других стран", - добавил он.