«Կարծում եմ՝ 2024 թվականը շրջադարձային էր եվրոպական քաղաքականության համար. ծայրահեղ աջ ուժերի ալիքը, որը սկսեց թափ հավաքել նախորդ տասնամյակում, 2024թ-ին վերածվեց շոշափելի ալիքի։
Ժամանակակից պատմության մեջ առաջին անգամ արմատական ​​աջ կուսակցությունները ոչ միայն ստանում են զանգվածային աջակցություն, այլև ստանում են պետություններ կառավարելու իրական հնարավորություններ։
Առաջին հայացքից այս միտումը կարող է տագնապ առաջացնել՝ այլատյացության աճի, լիբերալ արժեքների էրոզիայի, հակամիգրացիոն հռետորաբանության ուժեղացման և այլ տեսքով։ Այնուամենայնիվ, արժե մտածել այս տեղաշարժի պատճառների մասին։ Եվրոպան, վերջին տարիների բախվելով տնտեսական, միգրացիոն, անվտանգային և մշակութային ճգնաժամերին՝ պատասխաններ է փնտրում։ Եվրոպական երկրների շատ քաղաքացիներ զգում են, որ իրենց ձայնն այլևս չի լսվում, և որ գլոբալիզմի ու բազմամշակութայնության պատճառով, Եվրոպայում քայքայվում է ազգային ինքնությունը:
Նման պայմաններում աջակողմյան արժեքներին վերադարձը կարելի է ընկալել որպես եվրոպական ինքնությունը պահպանելու փորձ։ Ազգային պետության մոդելները, որոնք որպես այլընտրանք ԵՄ համաեվրոպական բյուրոկրատիայի ​​և լիբերալ-գլոբալիստական մոդելի, առաջ են քաշվում աջակողմյան կուսակցությունների կողմից՝ եվրոպացիներին առաջարկում են ազգային պատկանելության և սեփական շահերի նկատմամբ վերահսկողության զգացում:
Հարկ է նաև ընդգծել, որ այս գործընթացները միատեսակ ու միանշանակ չեն: Կա որոշակի տարբերություն Իտալիայում Ջորջի Մելոնիի պրագմատիկ մոտեցման և Ավստրիայում Հերբերտ Քիքլի կամ Գերմանիայում Ալիս Վայդելի արմատական ​​հռետորաբանության միջև: Եվրոպայի ապագան, իմ կարծիքով, կախված է լինելու նրանից, թե աջակողմյան ուժերի որդեգրած ուղիներից ո՞րն է լինելու գերիշխողը:
Այսօր ապագայի համար հարց է նաև, թե արդյոք այն կպահպանի՞ հավասարակշռությունը եվրոպական ավանդութային արժեքների և արդիականության, ազգային ինքնության և մարդու իրավունքների հարգման միջև: Այս հարցի պատասխանը ապագայում կորոշի, թե արդյոք 2024 թվականը եվրոպական պատմության մեջ կգրանցվի որպես զուտ ինքնության վերածննդի սկի՞զբ, թե՞ կվերածվի համաշխարհային զարգացումներից ժամանակավոր մեկուսացման ու բաժանման քայլի:
«Եվրոպական Միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի ընդունմամբ Հայաստանը սկսելու է մի անպտուղ գործընթաց, որը, վնասելով առկա ռազմավարական շահերին ու աշխարհագրական-անվտանգային առանձնահատկություններին, մեծ հավանականությամբ, ապագայում բախվելու է եվրոպական փակ դարպասներին:
Հարց է նաև, թե ինչպիսի՞ տեսք և առաջնահերթություններ է ունենալու Եվրոպական Միությունը մի քանի տարի հետո, եթե, իհարկե, պահպանի իր այսօրվա կառուցվածքն ու ներգրավվածությունը արևելյան գործընկերության և ընդլայնման հարցերում»:

Член исполнительного органа РПА Артак Закарян написал: «Я думаю, что 2024 год стал переломным для европейской политики. Волна крайне правых сил, которая начала набирать обороты в предыдущее десятилетие, в 2024 году превратилась в ощутимую волну.
Впервые в современной истории радикальные правые партии не только получают массовую поддержку, но и получают реальные возможности управлять государствами.
На первый взгляд, эта тенденция может вызывать тревогу в виде роста ксенофобии, эрозии либеральных ценностей, усиления антииммиграционной риторики и т. д. Однако стоит задуматься о причинах такого сдвига. Европа, столкнувшаяся в последние годы с экономическим, миграционным, кризисом безопасности и культурным кризисом, ищет ответы. Многие граждане европейских стран чувствуют, что их голоса больше не слышны, а национальная идентичность в Европе размывается из-за глобализации и мультикультурализма.
В таких условиях возврат к ценностям правых может быть воспринят как попытка сохранить европейскую идентичность. Модели национальных государств в качестве альтернативы общеевропейской бюрократии ЕС и либерально-глобалистской модели, продвигаемой правыми партиями, предлагают европейцам чувство национальной принадлежности и контроля над своими собственными интересами.
Следует также подчеркнуть, что эти процессы не являются единообразными и однозначными. Между прагматическим подходом Джорджа Мелони в Австрии и радикальной риторикой Алисы Вайдель в Германии есть определенная разница. Будущее Европы, на мой взгляд, будет зависеть от того, какой из путей, выбранных правыми силами, окажется доминирующим.
Сегодня вопрос на будущее заключается также в том, сохранит ли оно баланс между европейскими традиционными ценностями и современностью, национальной идентичностью и уважением прав человека. Ответ на этот вопрос в будущем определит, войдет ли 2024 год в европейскую историю как начало возрождения идентичности или превратится в этап временной изоляции и отстраненности от глобальных событий.
С принятием законопроекта «Об инициировании процесса присоединения Армении к Европейскому Союзу» Армения начнет бесплодный процесс, который, нанося ущерб существующим стратегическим интересам и географическим особенностям и особенностям безопасности, в будущем, скорее всего, столкнутся с закрытыми европейскими воротами.
Еще вопрос, как будет выглядеть Европейский Союз и каковы будут его приоритеты через несколько лет, если, конечно, он сохранит свою нынешнюю структуру и участие в вопросах Восточного партнерства и расширения».