ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը ծանոթացել է «ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական համագործակցություն» կոչվող փաստաթղթին:
Ըստ Վանեցյանի՝ ժանրի կանոնների համաձայն՝ առաջիկայում Նիկոլ Փաշինյանը կհայտարարի Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին:
«Իր հերթին, ՌԴ-ն, ըստ էության, հայտարարել է, որ Հայաստանը չի կարող օրակարգում ունենալ ԵՄ անդամակցության հարց և մնալ ԵԱՏՄ անդամ:
Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի արտաքին քաղաքականությունը շարունակում է մնալ արկածախնդրության տիրույթում՝ սպառնալով հերթական պատուհասը բերել մեր հայրենիքի գլխին։
Պետական ցանկացած որոշման հիմքում պետք է լինի հայրենիքի շահն ու այդ որոշման արդյունքների և հետևանքների մանրակրկիտ հաշվարկը։ Մինչդեռ, այս պարագայում ակնհայտ է այլոց շահերից բխած շտապողականությունը։ Իսկ դա նշանակում է, որ կարող են լինել ծանր հետևանքներ, որոնք կրելու ենք բոլորս՝ առանց բացառությունների»,- նշել է Վանեցյանը։

Бывший директор СНБ, председатель партии «Айреник» Артур Ванецян ознакомился с документом «О стратегическом сотрудничестве между Арменией и США».
По словам Ванецяна, по правилам жанра, Никол Пашинян вскоре объявит о выходе Армении из ОДКБ.
«Со своей стороны, РФ по сути заявила, что Армения не может иметь на повестке дня вопрос членства в ЕС и оставаться членом ЕАЭС.
Очевидно, что внешняя политика Никола Пашиняна продолжает находиться в области авантюры, грозящей принести нашей Родине очередную катастрофу.
В основе любого государственного решения должны лежать интересы Родины и тщательный просчет результатов и последствий этого решения. Между тем, в данном случае очевидна спешка, вытекающая из интересов других. А это значит, что могут быть серьезные последствия, от которых пострадаем мы все без исключения», - сказал Ванецян.