ԱՄՆ-ն ողջույններ է հղում Ռուսաստանի և Իրանի նախագահներին. գրել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը՝ անդրադառնալով «ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական համագործակցություն» փաստաթղթին։
«ՀՀ և ԱՄՆ միջև Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը ստորագրելու գործում ցուցաբերված շտապողականությունը պարզ է. այս փաստաթղթով ԱՄՆ-ն ողջույններ է հղում Ռուսաստանի և Իրանի նախագահներին, որոնք հունվարի 17-ին Մոսկվայում համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր են պատրաստվում ստորագրել։
Հայ-ամերիկյան փաստաթղթի ուշադիր ընթերցողը կտեսնի, որ այնտեղ Իրանին ու Ռուսաստանին անհանգստացնող (եթե չասենք՝ սպառնացող) բազում դրույթներ կան։ Ստորագրված կանոնադրությունը, ըստ էության, Հայաստանը դարձնում է տարածաշրջանում ԱՄՆ վերահսկողական ծրագրերի իրականացման գործիք, որն ամեն պահ կարող է օգտագործվել թե՛ Մոսկվայի և թե՛ Թեհրանի դեմ։ Իսկ սա առնվազն նշանակելու է հակազդեցություն։ Ցավոք, Հայաստանը շարունակում է մնալ աշխարհաքաղաքական կենտրոնների շահերի բախման վայր, ինչը բազում վտանգներ է պարունակում մեզ համար։
Հայաստանի իշխանությունները հետևողականորեն սրում են Ռուսաստանի և Իրանի հետ հարաբերությունները։ Դա արդեն ոչ թե համագործակցությունից հրաժարվելու, այլ կոնկրետ հակամարտության է նմանվում։ Ի՞նչ կարող է ստանալ Հայաստանն այդ հակամարտությունից։ Իհարկե՝ միայն նոր կորուստներ։ Իսկ որո՞նք են այն երաշխիքները, որ մեր երկիրը կարող է դիմակայել Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Իրանի և Ռուսաստանի հետ զուգաեռ ընթացող փաստացի բոլոր այս հակամարտություններում։ Չկան նման և ոչ մի երաշխիք։ Հետևաբար ո՞րն է Փաշինյանի կառավարության իրական նպատակը։
Փաշինյանն ու Միրզոյանը անցած երեկո ևս մեկ քայլով պատերազմը մոտեցրեցին մեր երկրի սահմաններին։ Վախենամ, թե այն այլևս անխուսափելի է։ Վստահ եմ՝ Ադրբեջանի դիվանագետներն առավոտյան ժամը 6-ից ՀՀ և ԱՄՆ միջև ստորագրված կանոնակարգը ձեռքներին կանգնած են Ռուսաստանի և Իրանի արտգործնախարարությունների դռների առջև։ Մի քանի օր առաջ Ալիևը վստահեցնում էր, որ Սյունիքի համար հնարավոր պատերազմն ուղղված չի լինելու Մոսկվայի և Թեհրանի դեմ։ Այսօրվանից նա կասի, որ այդ պատերազմը հանուն նրանց շահերի է։ Եվ, ինչ-որ առումով, կլինի ճիշտ։
Ահա, թե ինչ են արել նախօրեին Փաշինյանն ու Միրզոյանը, համոզված եմ՝ նույն Ալիևի թելադրանքով։ Արդյունքում՝ ԱՄՆ-ն իր խնդիրներն է լուծում, Ադրբեջանը՝ իր։ Եվ այդ ամբողջը կրկին Հայաստանի հաշվին»։

США передают приветы президентам России и Ирана, написал политолог Грант Мелик-Шахназарян, имея в виду документ «О стратегическом партнерстве Армения-США».
«Спешка, проявленная при подписании Хартии о стратегическом партнерстве между Республикой Армения и США, очевидна. Этим документом США шлют приветы президентам России и Ирана, которые готовятся подписать в Москве 17 января соглашение о всеобъемлющем стратегическом партнёрстве.
Внимательный читатель армяно-американского документа увидит, что в нем содержится множество положений, которые беспокоят (если не угрожают) Иран и Россию. Подписанная хартия, по сути, делает Армению инструментом реализации программ контроля США в регионе, который в любой момент может быть использован как против Москвы, так и против Тегерана. А это, как минимум, будет означать противостояние. К сожалению, Армения продолжает оставаться площадкой столкновения геополитических интересов ведущих центров влияния, что таит для нас немало опасностей.
Власти Армении последовательно обостряют отношения с Россией и Ираном. Это похоже не на отказ от сотрудничества, а на конкретный конфликт. Что может получить Армения от этого конфликта? Конечно, только новые потери. И каковы гарантии того, что наша страна сможет выстоять практически во всех этих конфликтах с Азербайджаном, Турцией, Ираном и Россией? Такой гарантии нет. Итак, какова реальная цель правительства Пашиняна?
Вчера вечером Пашинян и Мирзоян еще на шаг приблизили войну к границам нашей страны. Боюсь, что это уже неизбежно. Я уверен, что азербайджанские дипломаты с 6 часов утра стоят перед дверями МИД России и Ирана с подписанным между Арменией и США уставом. Несколько дней назад Алиев заверил, что возможная война за Сюник не будет направлена ​​против Москвы и Тегерана. С сегодняшнего дня он будет говорить, что эта война ведется в их интересах. И в каком-то смысле это будет правдой.
Именно это и сделали вчера Пашинян и Мирзоян, я уверен, по указанию того же Алиева. В результате США решают свои проблемы, Азербайджан решает свои проблемы. И все это опять же за счет Армении».