ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրումը գետնի վրա մեզ ոչինչ չի տալու, բայց, փոխարենը, վատթարացնելու է հարաբերությունները ՌԴ-ի եւ Իրանի հետ, այս մասին հայտարարել է ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Նիկոլական պրոպագանդան կեղծ և ոչ իրական սպասումներ է առաջացնում հայ հասարակության մոտ։
ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրումը ՀՀ-ին չի պաշտպանելու հնարավոր ագրեսիայից, այն փաստացի ավանտյուրա է։
Ավանտյուրա է նախ ՀՀ-, ինչու չէ, նաև ՌԴ-ի և Իրանի նկատմամբ։
Նման պայմանագիրը ՀՀ-ին չի կարող պաշտպանել արտաքին հնարավոր ագրեսիայի ժամանակ։
Դրա լավագույն ցայտուն օրինակը Վրաստանն է և Ուկրաինան։
Վրաստանը ԱՄՆ-ի հետ նման պայմանագիր կնքեց դեռեւս 2009-ին Կոնդոլիզա Ռայսի և Գրիգոլ Վաշաձեի միջեւ։
Խարտիան ուներ 5 բաժին՝ 1.Գործընկերության սկզբունքներ (7 կետ), Համագործակցություն պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում (4 կետ), Համագործակցություն տնտեսության, առեւտրի և էներգետիկայի ոլորտներում (3 կետ), Ժողովրդավարության ամրապնդում (5 կետ), Միջանձնային եւ մշակութային փոխանակումների ընդլայնում (3 կետ)։
Ի՞նչ ստացավ դրանից Վրաստանը։
Գրեթե ոչինչ։
Դա մեծացրեց խնդիրները ՌԴ-ի հետ և Սահակաշվիլու գլխավորությամբ Վրաստանից կերտվեց ՀակաՌուսաստան։ Իրավիճակը Վրաստանում առողջացման նշաններ սկսեց ցուցաբերել միայն Սահակաշվիլու հեռացումից հետո։ Վրաստանն այդպես էլ Արևմուտքի օժանդակությամբ չկարողացավ հետ բերել իր կորցրած Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան։
Հաջորրդ օրինակը Ուկրաինան է։
Ուկրաինայի հետ պայմանագիրը կնքվեց 2021-ին։ Ուկրաինայի հետ պայմանագիրը կոչվում է ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջեւ ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիա։
Այդ նույն տարում երկու պետությունները ընդունել են նաև Ռազմավարական պաշտպանական ծրագիր։ Ի դեպ, СВО-ն սկսվեց Վաշինգտոնում այս խարտիան Բլինքենի ևԿուլեբայի կողմից ստորագրելուց ընդամենը երեք ամիս անց։
Նախատեսում է՝
- ինքնիշխանության, անկախության, տարածքային ամբողջականության, սահմանների անխախտելիություն, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության սկզբունքների ճանաչում,
- ⁠«Ուժեղ, անկախ, ժողովրդավար, իրեն պաշտպանելու ունակ» Ուկրաինան կնպաստի ոչ միայն իր, այլև Եվրոպայի անվտանգության ապահովմանը։
Խարտիայի 2-րդ բաժինը վերնագրված է՝ Անվտանգություն և հակադարձում ռուսական ագրեսիային։
Ի՞նչ ստացավ դրանից Ուկրաինան։
Երկիրը դարձավ մի մեծ ռազմաճակատ՝ հարյուր հազարավոր զոհերով։ Ուկրաինան կորցրեց Դոնբասն ու այլ լուրջ տարածքներ։ ԱՄՆ-ի բայդենյան վարչակարգը Զելենսկու հետ համատեղ Ուկրաինան դարձրեց մեծ պալիգոն։ Իսկ այսօր արդեն հարցականի տակ է դրված Ուկրաինա պետության խաղաղ ապագան։
Փաստացի, նիկոլական վարչակարգի արևմտամոլ պարահանդեսը հանգեցրեց ՀՀ արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխության։
Սպառնալիքները չեն նվազելու, շատ հավանական է՝ ավելի մեծանան։ Արեւմտյան ոչ մի զինվոր չի գալու պաշտպանելու ՀՀ անվտանգությունը։ Արեւմուտքին ՀՀ-ն պետք է ՀակաՌուսաստան ու ՀակաԻրան դառնալու համար։
Այս պայմանագրից հետո հավանական է՝ բացվի ՀՀ թիկունքը թուրք-ադրբեջանական հնարավոր ագրեսիայի դեպքում։
Իսկ ԱՄՆ-Իրան հնարավոր հակամարտության դեպքում ԱՄՆ-ի հետ նման պայմանագրի կնքումը լուրջ խնդիրներ է առաջացնելու ՀՀ-ի համար։
Նման աշխարհաքաղաքական խառն իրավիճակում փչացնել հարաբերությունները ՌԴ-ի և Իրանի հետ ուղղակի հիմարություն է։
Ո՞վ է պաշտպանելու ՀՀ-ն՝ հնարավոր ագրեսիայի դեպքում։
Արևմո՞ւտքը…
100 տարի առաջ էլ հույսներս դրեցինք Արեւմուտքի գեղեցիկ խոստումների վրա ու դիմավորեցինք թուրքերին Երեւանի մատույցներում։
Այն ժամանակ Հայաստանը մաքրվեց թուրքական ռազմական ներկայությունից միայն խորհրդայնացման շնորհիվ։
Ի՞նչ կլինի հիմա…
Փաշինյանի նման քայլերն ընդամենը գրգռելու են Իրանին և ՌԴ-ին, փոխարենը ստանում ենք հերթական քարոզչական փուչիկն ու չարդադացված սպասումները»,- գրել է նա։

Подписание Хартии о стратегическом партнерстве Армения-США ничего не даст нам на местах, а наоборот, ухудшит отношения с Россией и Ираном. Об этом заявил член Верховного органа РПА, бывший вице-спикер НС Эдуард Шармазанов.
«Николовская пропаганда создает ложные и нереальные ожидания в армянском обществе. Подписание хартии о стратегическом партнерстве с США не защитит Республику Армения от возможной агрессии, это фактически авантюра.
Такой договор не сможет защитить Республику Армения в случае возможной внешней агрессии.
Самый яркий пример тому – Грузия и Украина.
Аналогичное соглашение с США Грузия подписала еще в 2009 году между Кондолизой Райс и Григолом Вашадзе.
Хартия имела 5 разделов: 1. Принципы партнёрства (7 пунктов), Сотрудничество в области обороны и безопасности (4 пункта), Сотрудничество в сферах экономики, торговли и энергетики (3 пункта), Укрепление демократии (5 пунктов), Углубление отношений между народами и расширение культурного обмена (3 пункта).
Что получила от этого Грузия?
Почти ничего.
Это увеличило проблемы с РФ, и под руководством Саакашвили из Грузии сформировалась АнтиРоссия. Ситуация в Грузии начала подавать признаки выздоровления только после отстранения Саакашвили. Грузия так и не смогла вернуть свои бывшие территории в лице Абхазии и Южной Осетии при поддержке Запада.
Следующий пример – Украина.
Соглашение с Украиной было подписано в 2021 году. Соглашение с Украиной называется Хартией о стратегическом партнерстве между США и Украиной.
В том же году два государства также подписали соглашение о стратегической основе оборонного партнерства. Кстати, СВО стартовала всего через три месяца после подписания этой хартии Блинкеном и Кулебой в Вашингтоне.
Она подразумевает:
- признание принципов суверенитета, независимости, территориальной целостности, нерушимости границ, демократии, верховенства закона,
- «Сильная, независимая, демократическая, способная защитить себя» Украина будет способствовать не только своей безопасности, но и безопасности Европы.
II раздел Хартии называется «Безопасность и противодействие российской агрессии».
Что Украина от этого получила?
Страна превратилась в большой фронт войны с сотнями тысяч жертв. Украина потеряла Донбасс и другие важные территории. Администрация Байдена в США вместе с Зеленским превратила Украину в большой полигон. И сегодня мирное будущее государства Украина уже находится под вопросом.
Фактически прозападный бал николовского режима привели к изменению внешнеполитического вектора Республики Армения.
Угрозы не уменьшатся, а, скорее всего, возрастут. Никакие западные солдаты не придут защищать безопасность Армении. Западу нужно, чтобы Республика Армения стала антироссийской и антииранской.
После этого соглашения не исключено, что тыл Республики Армения будет открыт для врага в случае возможной турецко-азербайджанской агрессии.
А в случае возможного американо-иранского конфликта подписание такого соглашения с США создаст для Республики Армения серьезные проблемы.
В такой неоднозначной геополитической ситуации портить отношения с Россией и Ираном просто глупо.
Кто защитит Армению в случае возможной агрессии?
100 лет назад мы возлагали надежды на прекрасные обещания Запада и приветствовали турок в окрестностях Еревана.
В то время Армения была очищена от турецкого военного присутствия только благодаря советизации.
Что произойдет сейчас? Такие шаги Пашиняна только спровоцируют Иран и Россию, вместо этого мы получим очередной пропагандистский пузырь и неоправданные ожидания», - написал он.