ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը րոպեներ առաջ ստորագրեցին ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը։։ Ստորագրման արարողությունը տեղի ունեցավ Վաշինգտոնում։
Կանոնադրությունը ստորագրելուց առաջ Էնթոնի Բլինքենը հայտարարեց՝ միտված ենք ամրապնդելու ՀՀ իքնիշխանության պաշտպանությունը իր համապատասխան տարածքում։
«ՀՀ հետ համագործակցում ենք նաև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում, միտված ենք ամրապնդելու ՀՀ ինքնիշխանության պաշտպանությունը իր համապատասխան տարածքում։
Հաջորդ շաբաթ սահմանային անվտանգության հատուկ խումբ է գալու Հայաստան՝ սահմանային անվտանգության ուղղությամբ համատեղ աշխատանք իրականացնելու համար։ Ամրապնդելու ենք անվտանգության ուղղությամբ համապատասխան գործունեությունը»,- մասնավորապես, ասաց նա։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Энтони Блинкен чуть ранее подписали хартию о стратегическом партнерстве между Республикой Армения и США. Церемония подписания состоялась в Вашингтоне.
Перед подписанием устава Энтони Блинкен заявил, что мы стремимся обеспечить защиту суверенитета Республики Армения на ее территории.
«Мы также сотрудничаем с Республикой Армения в сферах безопасности и обороны, стремимся усилить защиту суверенитета Республики Армения на ее соответствующей территории.
На следующей неделе в Армению прибудет специальная группа по вопросам пограничной безопасности для проведения совместных работ по обеспечению пограничной безопасности. Мы усилим соответствующую работу в этом направлении», - отметил он.