Հայաստանի Հանրապետության կողմից վարվող բալանսավորված եւ բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունը հասնում է իր առաջնային հանգրվանին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերություններն առարկայական են առավել քան երբեւէ: Այդ հարաբերությունները հիմնված են բնական շահերի վրա, ինչը փոխգործակցության ամենահուսալի բազան է եւ հարաբերությունների կայունության երաշխիք:
Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները գտնվում են ռազմավարական գործընկերության ուղեծրում՝ բացելով զարգացման նոր հեռանկարներ եւ պոտենցիալ:
Թուրքիայի հետ ըմբռնման տեսանելի բազա է ձեւավորված:
Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում առկա բոլոր հարցերին Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկել է կառուցողական լուծումներ: Ոչ թե առաջարկներ է արել, այլ լուծումներ է առաջարկել: Այս համատեքստում տարածաշրջանում էսկալացիաներ հրահրելու բոլոր ջանքերը զուրկ են լեգիտիմությունից եւ հիմքից, ինչը նշանակում է, որ տարածաշրջանը էսկալացնել չի հաջողվի:
Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունները պրակտիկ են առավել քան երբեւէ, առանցքում ունենալով կոնկրետ հարցեր՝ առանց էմոցիոնալ փաթեթավորման: Մենք նպատակաուղղված ենք այս հարաբերությունները զարգացնել` փոխշահավետ համագործակցության եւ ինքնիշխանության հիման վրա:
Ֆրանսիայի հետ մեր բարեկամությունը ամրապնդվել է եւ զարգացել:
Եվրամիության հետ հարաբերությունները սերտ են առավել քան երբեւէ, ինչն արձանագրվում է նաեւ Բրյուսելում:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ մեկնարկում է ռազմավարական գործընկերություն:
Հնդկաստանի հետ մեր հարաբերությունները նոր կշիռ եւ իմաստ են ձեռք բերել:
Չինաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են եւ խորանում:
Մերձավոր Արեւելքում գործընկերության նոր հնարավորություններ են ստեղծվել:
Այս դիրքավորումը Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության եւ պետականության հարատեւության օրակարգը հաջողությամբ սպասարկելու ամուր նախադրյալներ է ստեղծում, ինչը կիրագործվի բալանսավորման եւ բալանսավորված արտաքին քաղաքականության առաջիկա փուլերում»,-գրել է Փաշինյանը։

Проводимая Арменией сбалансированная внешняя политика достигает своего основного рубежа, написал премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook.
«Отношения с Исламской Республикой Иран содержательны как никогда. Эти отношения основаны на естественных интересах, что является самой надежной базой сотрудничества и гарантией стабильности отношений.
Отношения с Грузией находятся на траектории стратегического партнерства, открывая новые перспективы и потенциал для развития.
С Турцией сформирована зримая база взаимопонимания.
По всем вопросам в отношениях с Азербайджаном Армения предложила конструктивные решения. «Не сделала предложения, а предложила решения. В этом контексте все попытки спровоцировать эскалацию в регионе лишены легитимности и оснований, а значит, не будет возможности эскалировать регион.
Отношения с Российской Федерацией практичны, как никогда, и сосредоточены на конкретных вопросах без эмоциональной упаковки. «Мы нацелены на развитие этих отношений на основе взаимовыгодного сотрудничества и суверенитета.
Дружба с Францией окрепла и развилась.
Отношения с Европейским союзом сейчас теснее, чем когда-либо, что фиксируется также в Брюсселе.
Запускается стратегическое партнерство с Соединенными Штатами Америки.
Отношения с Индией приобрели новый вес и значение.
Отношения с Китаем развиваются и углубляются.
На Ближнем Востоке созданы новые возможности для партнерства.
Такое позиционирование создает прочные предпосылки для успешного служения долгосрочной повестке независимости, суверенитета и государственности Армении, что будет реализовано на предстоящих этапах сбалансированной внешней политики», - написал Пашинян.