«ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական համագործակցության փաստաթուղթը ստորագրվեց այդ երկրի վարչակազմի փոփոխությունից 6 օր առաջ։
ԱՄՆ-Վրաստան ռազմավարական համագործակցության փաստաթուղթը ստորագրվել է 2009 թ-ի հունվարի 9-ին, իսկ հունվարի 20-ին արդեն պաշտոնապես նախագահ դարձավ Բարաք Օբաման։ Այսինքն՝ թուղթը ստորագրվեց վարչակազմի փոփոխությունից 11 օր առաջ։
Սա կարող է խոսել այն մասին, որ մեր տիպի երկրների համար ԱՄՆ-ում կա ավանդույթ. հեռացող վարչակազմերը ստորագրում են նման փաստաթուղթ՝ ի նշան համատեղ նախկին աշխատանքի։
Եթե Վրաստանի համար սա ժեստ էր Սահակաշվիլիի արկածախնդիր ու ընդգծված խելագար հակառուսականությանը, որը հանգեցրել էր տարածքային կորուստների և ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների էական վատացմանը (այսինքն՝ ժեստ էր արդեն կայացած փաստին), ապա Հայաստանի պարագայում դա կարող է համարվել բոնուս՝ ապագա տարածքային կորուստների և ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների էական սրման համար։
Պակաս կարևոր չէ, թե ով է փոխարինում փաստաթուղթ ստորագրած վարչակազմերին։ Դեմոկրատ Օբաման այլ թեմա է, հանրապետական Թրամփը՝ իր հեղափոխական հայացքներով՝ լրիվ այլ։
Թրամփը կարող է ընդհանրապես չհիշել այս փաստաթղթի մասին և կառուցել խիստ պրագմատիկ հարաբերություններ մեր տարածաշրջանում, կամ ընդհանրապես չկարևորել Հարավային Կովկասը։
Այդ դեպքում մեզ կմնան միայն տարածաշրջանային երկրների և Ռուսաստանի հետ վատացող հարաբերությունները։
Ըստ էության, Հայաստանը վարում է անիմաստ արտաքին քաղաքականություն։  ՀՀ արտաքին քաղաքականության նպատակը ոչ թե ՀՀ շահն է, այլ՝ իշխանության վերարտադրման շանսը՝ կոնսոլիդացնել մի ընտրազանգված, որը ցանկանում է հավատալ, թե այսուհետ ԱՄՆ-ն զորք կուղարկի թուրքերին ջարդելու, իսկ վաղը չէ մյուս օրը մենք ԵՄ անդամ ենք՝ բարձր սոցիալական նպաստներով։
Իմաստավորված արտաքին քաղաքականությունը այլ ժանր է։ Ճիշտ օրակարգ և ճիշտ խնդիրներ ձևակերպես՝ ՌԴ-ի հետ, ԵՄ-ի հետ, ԱՄՆ-ի հետ, կլինի տեսանելի արդյունք, բայց դրա համար սոլիդ իշխանություն է պետք։ Կարո՞ղ ես ԱՄՆ-ից բերել, ասենք, Հայաստանի հետպատերազմյան վերականգնման բազմամիլիարդանոց փաթեթ. դա այլ խոսակցություն է (ԱՄՆ-ը նման բազմաթիվ հաջողված փորձեր ունի), կարողանո՞ւմ ես Ռուսաստանից բերել նոր նախաձեռնություն, օրինակ՝ անվտանգության էական ապահովման, կամ ռազմատնտեսական համագործակցության, դա այլ խոսակցություն է, կարողանո՞ւմ ես ԵՄ-ից ստանալ տեխնոլոգիական վերազինման լուրջ աջակցության փաթեթ, դա ուրիշ բան։ Բայց այս իշխանությունը բացի դատարկ թղթերից ու իր հասարակության վրա սուտ հույսեր ծախելուց՝ այլ բան չի անում։
Մեր նորագույն պատմության մեջ մի լավ օրինակ կա ստրատեգիական որոշման. Իրան-Հայաստան գազամուղի կառուցումը (2006-2007)։ Բոլորը դեմ էին՝ ռուսները, ԵՄ-ը, ԱՄՆ-ը, թուրքերը։ Բայց գազամուղը կառուցվեց, որովհետև մեզ համար ուներ կենսական նշանակություն, ու բոլորը համակերպվեցին կամ նույնիսկ ողջունեցին՝ փաստը կատարվելուց հետո։
Բայց ցավոք, քարոզչությամբ սնվող հասարակություններին դատարկ թուղթը կարելի է ավելի լավ ներկայացնել, քան շոշափելի արդյունքը։ Այսօր, ագրեսիվ պետական քարոզչության ֆոնին, մեր հասարակությանն ավելի քան կարևոր է բացատրել նույնիսկ տարրական թվացող բաները։ Օրինակ այն, որ նոնսենս է, երբ առավոտյան Իրանից ակնկալում ես աջակցություն և պաշտպանություն՝ Սյունիքի վրա ադրբեջանաթուրքական հարձակման դեպքում, իսկ երեկոյան ստորագրում ես փաստաթուղթ, որի մեջ որպես միակ պրագմատիկ քայլ նախատեսված են նույն Իրանի դեմ արվելիք գործողությունները»,- գրել է նա:

Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян написал: «Документ о стратегическом партнерстве между США и Арменией был подписан за 6 дней до смены администрации этой страны.
Документ о стратегическом партнерстве между США и Грузией был подписан 9 января 2009 года, а 20 января Барак Обама официально стал президентом. То есть документ был подписан за 11 дней до смены администрации.
Это может свидетельствовать о том, что в США существует традиция для таких стран, как наша: уходящие администрации подписывают такой документ в знак признания совместной работы в прошлом.
Если для Грузии это был жест в сторону авантюрного и подчеркнуто безумного антироссийства Саакашвили, приведшего к территориальным потерям и существенному ухудшению отношений с Россией (то есть это был жест в сторону уже установленного факта), то в случае с Арменией, это можно считать бонусом к будущим территориальным потерям и существенному обострению отношений с РФ.
Не менее важно, кто придет на смену администрациям, подписавшим документ. Демократ Обама – это другая тема, республиканец Трамп с его революционными взглядами – совсем другая.
Трамп может вообще не вспоминать об этом документе и строить весьма прагматичные отношения в нашем регионе, а Южный Кавказ может его вообще не волновать.
В этом случае нас ждет только ухудшение отношений со странами региона и Россией.
По сути, Армения проводит бессмысленную внешнюю политику. Целью внешней политики Республики Армения является не интерес Республики Армения, а шанс воспроизвести власть, консолидировать электорат, который хочет верить, что отныне США пошлют войска, чтобы сокрушить турок, а на следующий день мы станем членом ЕС с высокими социальными пособиями.
Разумная внешняя политика – это другой жанр. Если сформулировать правильную повестку дня и правильные проблемы, с РФ, с ЕС, с США, то будет видимый результат, но для этого нужна солидная власть. Но эти власти не делают ничего, кроме пустых бумаг и продают ложные надежды своему обществу.
В нашей новейшей истории есть хороший пример стратегического решения: Строительство газопровода Иран-Армения (2006-2007 гг.). Все были против: русские, ЕС, США, турки. Но газопровод был построен потому, что он был нам жизненно необходим, и все мирились с этим или даже приветствовали постфактум.
Но, к сожалению, чистый лист бумаги можно преподнести обществу, питаемому пропагандой, лучше, чем ощутимый результат. Сегодня, на фоне агрессивной государственной пропаганды, более чем важно объяснить нашему обществу даже, казалось бы, элементарные вещи. Например, это нонсенс, когда утром ожидаешь поддержки и защиты от Ирана в случае азербайджано-турецкого нападения на Сюник, а вечером подписываешь документ, в котором действия против того же Ирана планируются как единственный прагматичный шаг», - написал он.