Զինված ուժերում ի հայտ են գալիս շատ խնդիրներ, քանի որ այնտեղ խնդրահարույց իրավիճակներ են լինում, որոնք հանգեցնում են ինքնասպանությունների, ինքնավնասումների և սա ընդհանուր դաշտը դարձնում է խնդրահարույց, լրագրողների հետ զրույցում  ասաց ՄԻՊ Անահիտ  Մանասյանը։
Ըստ նրա՝ Զինված ուժերում նման դեպքերը բացառելու համար շատ կարևոր է հասարակության կրթությունը, սակայն շատ կարևոր է պետության դերը.
«Միգուցե, դրական դինամիկա ունենք, բայց ես համարում եմ, որ այս մասով շատ խնդրահարույց թերություններ ունենք։ Պետությունն իր պարտավորությունները պետք է անմիջական կատարի։
Զինված ուժերում ծառայելուց խուսափելը շատ դեպքերում դեֆորմացված մտածողության արդյունք է, ինչպես նաև այնտեղ տիրող բարքերի արդյունք է։ Պետությունն ամեն ինչ պետք է անի, որ ԶՈՒ-ում բացառի ոչ կանոնակարգային հարաբերությունները, ինքնասպանությունները, ինքնավնասումները և ցանկացած տեսակի վատ հարաբերությունները»։

Много проблем в Вооруженных силах возникает из-за непростой, проблематичной среды, в которой неуставные отношения в рядах ВС приводят к самоубийствам, случаям самоповреждения. Подобное мнение в ходе брифинга 16 января выразила Омбудсмен Армении Анаит Манасян.
ИИ это приводит к тому, что общее поле становится проблематичным, и, соответственно, подходы граждан к ВС", - заметила она.
Манасян придала важность выполнению обязанностей со стороны граждан, однако она заметила, что наряду с этим следует говорить и об обязанностях государства для того, чтобы исключить подобные ситуации. Омбудсмен не конкретизируя указала на некоторые продвижения в ВС, однако заметила, что предстоит реализовать серьезную работу для устранения имеющихся в армии проблем.
Манасян не исключила, что нежелание служить в ВС может быть связано с деформацией мышления граждан, но многие избегают службы именно из-за имеющейся ситуации.
"Государство должно делать все надлежащим образом, чтобы из-за неуставных отношений в ВС не было самоубийств военнослужащих, случаев самоповреждения и каких-либо проявлений, связанных с плохим отношением, - сказала Защитник прав человека.