«Միասին» այլընտրանքային հասարակական-քաղաքական շարժման համակարգող խորհրդի հայտարարությունը․
«Հայ ժողովրդի համար ծանրագույն այս օրը, երբ միջազգային ռազմական հանցագործություններ, հայկական տարածքների անպատիժ բռնազավթում, Արցախի լիակատար էթնիկ զտում կատարած Ալիևի հակահայ վարչախումբը սկսում է Բաքվի բանտերում ապօրինի պահվող Արցախի ղեկավարության դեմ շինծու մեղադրանքներով «դատավարություն», իրականում՝ հաշվեհարդար իրականացնելու գործողությունը, «Միասին» հասարակական-քաղաքական, այլընտրանքային շարժումը, արտահայտելով հանրության կամքը, դիմում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանին և ՀՀ կառավարությանը հետևյալ պահանջներով․
Ա․ անհապաղ դիմել ՄԱԿ, ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ, հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ղեկավարներին՝ Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, որոնք քաջագիտակ են արցախյան հակամարտության ծագմանը և ընթացքին, ինչպես նաև միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին՝ Ադրբեջանի բռնապետ Ի․ Ալիևի վրա գործուն ճնշում գործադրելու և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ ստորագրությամբ՝ Վ․ Պուտինին, Ն․ Փաշինյան, Ի․ Ալիև, ստանձնած պարտավորությամբ հայ բոլոր ռազմագերիներին և պատանդառված քաղաքացիներին, Արցախի չճանաչված Հանրապետության տարբեր տարիների ղեկավարներին, որոնց հետ անմիջաբար շուրջ 30 տարի բանակցել է միջազգային հանրությունը և հենց ինքը՝ Ադրբեջանը, անմիջապես համախումբ վերադարձնելու արդար պահանջով։
Բ․ Անթույլատրելի է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարմանը վերաբերող որևէ հայտարարություն կատարելը, ընդհակառակը՝ հարկ է բոլոր հնարավոր միջոցներով պահպանել Արցախյան հակամարտության կարգավորման համար ստեղծված այս միջազգայնորեն ճանաչված հաստատությունը, որպեսզի շարունակի գործել։
Գ․ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը չի կարող պայմանավորված լինել քաղաքական որևէ սակարկությամբ, թեկուզ և «խաղաղություն» կոչվող պայմանագրի ստորագրման նախապատրաստմամբ։ Հայաստանի իշխանությունը պետք է գիտակցի, որ սեփական պետության ու ժողովրդի իրավունքները զիջելով՝ ոչ միայն չի կանխում նոր ռազմական հարձակումները, այլ ամեն անգամ ավելի է մոտեցնում, քանզի Ադրբեջանին ժամանակ և հնարավորություն է տալիս նոր հանցագործություններ գործելու համար։ Անպատժելիությունն ու հայկական կողմից միակողմանի զիջումները թողտվություն են ֆաշիստական նպատակներ և գործելակերպ որդեգրած ադրբեջանական ներկայիս իշխանության համար։
Դ․ ՀՀ- ն 4 հայց ունի ներկայացված Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, 1 հայց՝ Միջազգային քրեական դատարան, որոնք պարունակում են Ադրբեջանի կողմից Արցախի և Հայաստանի քաղաքացիների ու զինվորականների դեմ իրականացված ռազմական հանցագործությունների, ինչպես նաև որպես մարդկության դեմ հանցագործություն դասակարգված ոճրագործությունների հստակ ապացույցներ։ Անթույլատրելի է դրանք հետ կանչելու վերաբերյալ անգամ որևէ հայտարարություն ՀՀ վարչապետի կողմից։
Հրաժարվելով միջազգային ատյաններում ՀՀ իրավական հայցերից, Նիկոլ Փաշինյանն իր քաղաքացիներին դարձնում է Ադրբեջանի հաշվեհարդարի թիրախ, որը հանցագործություն է սեփական ժողովրդի հանդեպ»։

Заявление Координационного совета Альтернативного общественно-политического движения «Вместе».
«В этот самый тяжелый день для армянского народа, когда антиармянский режим Алиева, совершивший международные военные преступления, безнаказанно оккупировавший армянские территории и осуществивший полную этническую чистку Арцаха, начинает «суд» по сфабрикованным обвинениям против руководства Арцаха, незаконно удерживаемого в бакинских тюрьмах, осуществляя, по сути, акцию возмездия, общественно-политическое, альтернативное движение «Вместе», выражая волю общественности, обращается к Николу Пашиняну, занимающему должность премьер-министра Республики Армения, и Правительству Республики Армения со следующими требованиями:
1.) немедленно обратиться к ООН, ПАСЕ, ОБСЕ, особенно к государствам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, хорошо осведомленным о ходе карабахского конфликта, а также в международные правозащитные организации, чтобы оказать эффективное давление на азербайджанского диктатора Алиева и справедливо потребовать немедленно освободить всех армянских пленных, согласно обязательствам Азербайджана по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, в том числе руководителей непризнанной Республики Арцах разных лет, с которыми международное сообщество и сам Азербайджан вел прямые переговоры в течение около 30 лет.
2.)  недопустимо делать какие-либо заявления о роспуске Минской группы ОБСЕ. Наоборот, необходимо всеми возможными способами сохранить этот международно признанный институт, созданный для урегулирования Арцахского конфликта, чтобы он продолжал функционировать.
3.) защита прав граждан Армении не может быть обусловлена никакими политическими торгами. Власти Армении должны осознать, что, уступая права собственного государства и народа, они не только не предотвращают новую военную агрессию, но каждый раз приближают ее, поскольку это дает Азербайджану возможность совершать новые преступления.
4.) Армения подала четыре иска в Европейский суд по правам человека и один иск в Международный уголовный суд, которые содержат явные доказательства совершенных Азербайджаном военных преступлений против граждан и военных Арцаха и Армении, а также преступлений, квалифицируемых как преступления против человечности. Недопустимо даже любое заявление премьер-министра Армении об их отзыве».