Փաստաբան Արսեն Բաբայանը գրում է. «Թվում էր, թե երիասարդ, լավ կրթություն ստացած և հին ու «բարի» բարքերից հեռու կինը կլիներ ավելի լավ նախարար, մինչդեռ՝ ՆԳՆ-ի դեպքում ամբողջությամբ թարս ստացվեց։
Արփինե Սարգսյանով նախկին նախարար Վահե Ղազարյանի փոփոխությունը, փաստորեն, բերեց ոստիկանության բեսպրեդելի նոր որակներ։
Արդեն գիտեք, որ ապօրինի զենք պահելու և կրելու կասկածանքով մարդկանց ապօրինի ձերբակալությունները դարձել են նոր նախարարի սիրելի զբաղմունքը։ Բայց, որ դրան զուգահեռ կարող է ոչ շատ հեռավոր համայնք Չարենցավանում տիրել կատարյալ խայտառակություն՝ մեծ անակնկալ էր ինձ համար։
Առավոտյան այդ նույն կեղծ կասկածանքով ձերբակալել էին վստահորդիս։ Այցելեցի ոստիկանության Չարենցավանի բաժին, ներկայացա և խնդրեցի ապահովել վստահորդիս հետ տեսակցությունը։ Ի դեպ՝ վստահորդիս ձերբակալել էին իմ հասնելուց շուրջ երկու ժամ առաջ։ Ծառայողը գնաց ճշտումներ արեց և վերադարձավ ու հայտնեց, որ պետք է սպասեմ․․․
Հայտարարեցի, որ չպետք է սպասեմ, իսկ փաստաբանի գործունեությանը խոչընդոտելը հանցանք է, որը նախատեսված է քրեական օրենսգրքով և անհապաղ տեսակցելս չապահովելու դեպքում ստիպված կլինեմ հանցագործության մասին հաղոդրում տալ։
Ծառայողը գնաց, հայտնեց ու եկավ ինձ հրավիրեց ներս։ Ուղեկցեց, մի տղա էր աշխատասենյակում, սկսեց մուննաթ–զուննաթը, թե բա՝ «Դո՞ւ ես ասել, որ հաղորդում ես տալու»։ Պատասխանաս դրական էր։ Երիտասարդը, որ ներկայացավ պետի տեղակալ մայոր Իսկանդարյան, որոշեց շարունակել իր հակաոստիկանական պահվածքը և ինձ հայտնեց բառացի՝ «Դե գնա հաղորդում տուր, ում ուզում ես․․․ Մեր հետ էդ լեզվով չխոսաս»։ Դե ստիպված էի տոնս բարձրացնելով, ի պատասխան իր տոնի, բացատրել վերջնիսի, որ ես խոսել ու խոսում եմ բացառապես օրենքի լեզվով և մեջբերումս էլ քրեական օրենսգրքից է։ Կարճ լեզվակռվից հետո, իհարկե, ապահովեց տեսակցությունս, սակայն հակաոստիկանական պահվածքը, ցավոք, չավարտվեց։ Մասնավորապես, ոստիկանության Չարենցվանի իսկանդերը որոշեց մեզ «ահաբեկել», ասելով՝ դե որ Դուք (պահանջել էի չափը ճանաչել ինձ դիմելիս) պաշտպանն եք, դե հեսա կտեսնեք ինչ ա լինելու։ Հեսա մեր մոտ շաաատ հաճախ եք լինելու։
Իհարկե, ես դեմ չեմ իրենց մոտ հաճախ լինելուն, եթե իրենք դեմ չլինեն, բայց լինելուս պատճառը մայոր Իսկանդարյանը բացատրեց նրանով, որ «Հեսա կտեսնեք, թե ինչքան օպերատիվ տվյալ ենք ստանալու և իրացնելու․․․»։
Սա է այսօր ոստիկանության ընդհանուր բնութագիրը․ ոստիկանական բեսպրեդել ու անձանց իրավունքների ոտնակոխում։
Նախարարին այսօրվա ասուլիսի ընթացքում իմ կողմից բարևեք ու խնդրեք կարգի բերել իր կադրերին։ Դա հենց իր պարտականությունն է։
ՆԳՆ ՆԱՎ–ին հորդորում եմ ավելի աչալուրջ լինել և իր լիազորությունների շրջանակներում ընթացք տալ ու բացառել այսօր կիսագողական պահվածքը՝ ոստիկանության ծառայությունում»։

Адвокат Арсен Бабаян пишет: «Казалось, что молодая, образованная женщина, далекая от прежних и «хороших» манер, будет более хорошим министром, но в случае с МВД все оказалось совсем наоборот.
Замена бывшего министра Ваге Казаряна на Арпине Саргсян, по сути, придала новые качества «беспределу» полиции.
Вы уже в курсе, что незаконные аресты людей, подозреваемых в незаконном хранении и ношении оружия, стали любимым занятием нового министра. Однако то, что параллельно с этим в далекой общине Чаренцаван могло царить полнейшее безобразие, стало для меня большой неожиданностью.
Утром по тому же сфабрикованному подозрению задержали моего клиента. Я посетил Чаренцаванский отдел полиции, представился и попросил назначить встречу с моим клиентом. Кстати, моего клиента задержали примерно за два часа до моего приезда. Служащий он пошел проверить, вернулся и сказал, что мне нужно подождать...
Я заявил, что мне не следует ждать, а воспрепятствование деятельности адвоката является преступлением, предусмотренным Уголовным кодексом, и если они не обеспечат немедленный визит к моему подзащитному, мне придется подать заявление о преступлении.
Полицейский пошел, сообщил о том, что я сказал ему, а затем подошел ко мне и пригласил меня войти. Он меня сопровождал, в кабинете находился парень, он начал говорить что-то вроде "Ты что ли говорил, что собираешься подать заявление о преступлении?"
Я заявил, что мне не следует ждать, а воспрепятствование деятельности адвоката является преступлением, предусмотренным Уголовным кодексом, и если я не добьюсь немедленного визита, мне придется подать заявление о преступлении.
Мой ответ был положительным. Молодой человек, представившийся заместителем начальника майором Искандаряном, решил продолжить свое антиполицейское поведение и буквально сказал мне: «Иди куда хочешь, обращайся к кому хочешь и сообщай о преступлении... Не разговаривай с нами на таком языке». Ну и пришлось мне в ответ на его тон повысить тон, чтобы объяснить последнему, что я говорил и говорю исключительно на языке закона и моя цитата из уголовного кодекса. После непродолжительного спора я, конечно, добился встречи с клиентом, но антиполицейское поведение, к сожалению, на этом не закончилось. В частности, "искандер" Чаренцванской полиции решил нас «терроризировать», заявив, что вы (я при обращении ко мне потребовал не переходить границы) являетесь адвокатом, ну увидите, что будет с вами. Вы будете к нам приезжать очень часто.
Я, конечно, не против частого их посещения, если они не против, но причину частого пребывания там майор Искандарян объяснил тем, что "Вы скоро увидите, сколько оперативных данных мы получим и будем использовать...".
Это общая характеристика сегодняшней полиции: полицейский беспредел и нарушение прав людей.
В ходе сегодняшней пресс-конференции передайте от меня привет министру и попросите ее разобраться со всем этим. Это именно ее обязанность.
Призываю МВД быть более бдительными и действовать в пределах своих полномочий и искоренить сегодняшнее полуворовское поведение в полицейской службе».