![ԵՄ երկրների դեսպաններն այսօր որոշում կկայացնեն Հայաստանում դիտորդական առաքելության երկարաձգման վերաբերյալ](https://www.aysor.am/news_images/795/2383067_1/sss.thumb.jpg)
29/01/2025 09:43
Եվրամիության երկրների դեսպաններն այսօր Բրյուսելում կքննարկեն ու որոշում կկայացնեն Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության երկարաձգման վերաբերյալ։
«Ազատության» Եվրոպայի հարցերով խմբագիր Ռիկարդ Յոզվյակի հաղորդմամբ, եթե վերջին պահին անակնկալներ չլինեն, դեսպանները հավանություն կտան նախագծին, որով Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում կմնա ևս երկու տարի՝ մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։ Դիտորդների կազմն ու թվաքանակը, ըստ որոշման նախագծի, կմնա անփոփոխ՝ 165 միջազգային ու 44 հայաստանցի աշխատող։ Առաքելության դիտարկման գոտին, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, տարածվում է հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով, ներառյալ Նախիջևանի հատվածը։
«Հաշվի առնելով տարածքի զգալի չափերը՝ առաքելությունն իր տրամադրության տակ եղած ռեսուրսներով ի վիճակի չէ նկատել սահմանի երկայնքով տեղի ունեցող ցանկացած միջադեպ», - տեղակայումից հետո հայտարարել էր դիտորդական առաքելությունը, մանրամասնելով՝ «պարեկները ձգտում են այցելել այն վայրեր, որտեղ տեղի են ունեցել միջադեպեր, այնուհետև զեկուցել այդ մասին Եվրամիության կենտրոնակայան՝ հիմք ընդունելով բաց աղբյուրներից ու վստահելի ականատեսներից ստացված տեղեկությունները»։

![Послы ЕС сегодня в Брюсселе примут решение о продлении наблюдательской миссии в Армении](https://www.aysor.am/news_images/795/2383067_2/f6799ceedbb4c9_6799ceedbb50a.thumb.jpg)
По словам Рикарда Йозвяка, редактора радиостанции «Свобода» по вопросам Европы, если в последний момент не будет сюрпризов, послы одобрят проект, согласно которому гражданская миссия Европейского Союза останется в Армении еще на два года, до 19 февраля 2027 года.
Согласно проекту решения, состав и численность наблюдателей останутся неизменными: 165 международных наблюдателей и 44 сотрудника из Армении. Зона наблюдения миссии, согласно официальному сообщению, простирается вдоль всей армяно-азербайджанской границы, включая участок Нахиджевана.
«Учитывая значительные размеры территории, миссия с имеющимися в ее распоряжении ресурсами не в состоянии обнаружить какие - либо инциденты, происходящие вдоль границы», - заявила миссия наблюдателей после развертывания, уточнив, что «патрули стремятся посетить места, где произошли инциденты, а затем сообщить об этом в штаб-квартиру Европейского Союза на основе информации, полученной из открытых источников и от надежных свидетелей».
Несмотря на эти заявления, а также на тот факт, что большинство наблюдателей безоружны, Баку критикует их с первого дня развертывания миссии, обвиняя в шпионаже и нарушении региональной безопасности. В конце прошлого года один из азербайджанских официальных лиц даже заявил, что отстранение европейских наблюдателей является одним из предварительных условий подписания мирного соглашения.