Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտակային։
Մինչ պաշտոնական զրույցը մարզպետն ու դեսպանը դիտարկել են Ճապոնիայի դեսպանության դրամաշնորհով վերջերս ձեռք բերված շտապօգնության մեքենան, որը սպասարկում է սահմանային մի քանի գյուղեր ու կահավորված է անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներով։
Ռոբերտ Ղուկասյանը ողջունել է բարձրաստիճան դիվանագետի երկրորդ այցը Սյունիք և շնորհակալություն հայտնել դեսպանության կողմից մարզում իրականացված աջակցության ծրագրերի համար։ Մարզպետը կարևորել է հատկապես արտակարգ իրավիճակներին դիմակայելուն ուղղված տեխնիկական օժանդակությունը, հիշատակել Քաջարան համայնքի գյուղական բնակավայրում խմելու ջրագծի կառուցման աշխատանքը։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար ու շեշտել հայ և ճապոնացի ժողովուրդների որդեգրած արժեքների մեջ կարևոր ընդհանրությունը՝ ժողովրդավարությունը։
Պարոն Յուտական նշեց նաև, որ իր այցերի ընթացքում նկատել է մարզի զբոսաշրջային մեծ ներուժը և իր աշխատանքի ընթացքում կձգտի ամեն ինչ անել, որ Ճապոնիայի քաղաքացիների համար Սյունիքն այդ առումով գրավիչ ուղղություն դառնա։

Губернатор Сюника подчеркнул важность помощи Японии в преодолении чрезвычайных ситуаций
Губернатор Сюникской области Роберт Гукасян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Армении Аоки Ютаку.
Благодарю за эффективное сотрудничество. Об этом заявил на встрече с губернатором Сюникской области Робертом Гукасяном 29 января Чрезвычайный и полномочный посол Японии в Армении Аоки Ютака.
Как сообщили в администрации Сюникской области, в ходе встречи Гукасян приветствовал второй визит высокопоставленного дипломата в Сюник и выразил благодарность за программы поддержки, реализуемые в регионе при поддержке посольства. Губернатор особо упомянул о важности технической помощи, направленной на противодействие чрезвычайным ситуациям.
Ютака, в свою очередь, подчеркнул, что в ходе своих визитов он заметил большой туристический потенциал области. По словам дипломата, в ходе работы он сделает все, чтобы в этом плане Сюник стал привлекательным направлением для граждан Японии.