Թարգմանիչը սխալ է թարգմանում Ռուբեն Վարդանյանի գործի 100-ավոր հատորները. նրան բացարկ է հայտարարվել
Բաքվի զինվորական դատարանը երեկ  շարունակել է Ռուբեն Վարդանյանի և Արցախի մյուս պաշտոնյաների  գործի քննությունը: Վարդանյանի գործը քննվում է առանձնացված և կշարունակվի փետրվարի 10-ին: Արցախի մյուս գործիչների գործի քննությունն այսօր է:
Երեկվա նիստերում, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, ներկայացվել են հատվածներ մեղադրական եզրակացություններից, իսկ Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին և նախկին ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանին նաև խոսք ասելու հնարավորություն են տվել:
Ռուբեն Վարդանյանի մասով ևս ներկայացվել է նրա մեղադրական եզրակացության մի մասը: ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի պաշտպան, փաստաբան  Սիրանուշ Սահակյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում որոշ մանրամասներ է հաղորդել Ռուբեն Վարդանյանի դատավարությունից, որը Վարդանյանի ընտանիքին է փոխանցել տեղի փաստաբանը:
«Ռուբեն Վարդանյանի գործով նիստից ունենք որոշակի  այլընտրանքային  տեղեկություն, որն ընտանիքն ստացել է նրա փաստաբան Աբրահամ Բերմանի միջոցով: Նիստում պաշտպանը երկու բացարկ է ներկայացրել, որից մեկը՝ թարգմանչի մասով: Բացի նրանից, որ շինծու գործը պարունակում է  422 հատոր ադրբեջաներենով, պարզվել է, որ նրան հատկացված թարգմանիչը, որը պետք է գործի նյութերի գոնե բանավոր թարգմանություն ապահովեր (քանի որ գրավոր թարգմանություն, անգամ՝ նշումներ անել թույլ չեն տալիս), անգամ նորմալ բանավոր թարգմանություն չի ապահովել և լրջագույն սխալներ է թույլ տվել: Անգամ որոշ տեղերում հղումներ են եղել ոչ թե Ադրբեջանի, այլ Բելառուսի  օրենսդրությանը:  Ըստ ինձ փոխանցված տեղեկությունների՝ դատարանը կարգադրել է Ռուբեն Վարդանյանին և նրա պաշտպանին տրամադրել ադեկվատ թարգմանություն։ Ու սա՝ միայն երրորդ նիստի ընթացքում, երբ սկսվել է գործի ըստ էության քննությունը: Բացի այդ, մերժվել են պաշտպանական կողմի բոլոր միջնորդությունները՝ գործի պատճենները ստանալու և տեսաերիզների բովանդակությանը ծանոթանալու մասին։ Բնականաբար, այս մասին ադրբեջանական լրատվամիջոցները չեն հայտնում»,-նշել է Սիրանուշ Սահակյանը:
Ինչ վերաբերում է Արայիկ Հարությունյանի և Դավիթ Բաբայանի հայտարարություններին, ապա Սիրանուշ Սահակյանը նշել է, որ դրանք, բնականաբար, արվում են ճնշումների ներքո. «Ոչ մի միջազգային մասնագետի համար այդ ցուցմունքները արժանահավատ չեն հնչում»:
Սահակյանը նկատել է, որ մեղադրական եզրակցության հրապարակված հատվածներից պարզ է դառնում, որ այս  դատավարության ընդհանուր իմաստը Արցախի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի անթույլատրելիության հասնելն ու ինքնորոշման բոլոր ջանքերը ոչնչացնելն է: Փորձում են ամեն կերպ ցույց տալ, որ այս ամենը եղել է «տարածքների զավթման հանցավոր գործունեություն»:

Переводчики неправильно переводит сотни томов дела Рубена Варданяна: ему заявлен отвод
В бакинском военном суде вчера, 6 февраля, продолжилось рассмотрение дела Рубена Варданяна и других арцахских должностных лиц. Дело Варданяна рассматривается отдельно и продолжится 10 февраля. Рассмотрение дела других арцахских деятелей назначено на сегодня.
На вчерашнем заседании, согласно азербайджанским СМИ, представлены отрывки из обвинительных заключений, а бывшему президенту Арцаха Араику Арутюняну и бывшему министру ИД Давиду Бабаяну предоставлена также возможность выступления.
По части Рубена Варданяна также представлена одна часть из его обвинительного заключения. Защитник интересов армянских пленных в ЕСПЧ, адвокат Сирануш Саакян в беседе с News.am сообщила некоторые подробности о судебном заседании по делу Рубена Варданяна, которые семье Варданянов передал местный адвокат.
«По делу Рубена Варданяна у нас имеется некоторая альтернативная информация, которую семья получила от его адвоката Абрахама Бермана. На суде адвокат заявил два отвода, один из которых – по части переводчика. Кроме того, что сфабрикованное дело содержит 422 тома на азербайджанском языке, выяснилось, что предоставленный ему переводчик, который должен был обеспечить хотя бы устный перевод материалов дела (поскольку письменного перевода, даже заметок, делать не позволяют), даже нормального устного перевода не обеспечено и допущены серьёзнейшие ошибки. Абсурд дошёл до того, что в некоторых местах даже сделаны ссылки на белорусское, а не азербайджанское законодательство. Согласно переданной мне информации, суд поручил предоставить Рубену Варданяну и его адвокату адекватный перевод. И это только в ходе третьего заседания, когда началось рассмотрение дела по сути. Кроме того, отклонены все ходатайства стороны защиты относительно получения копий дела и ознакомления с содержанием видеороликов. Естественно, об этом азербайджанские СМИ не сообщают», - отметила Сирануш Саакян.
Что касается заявлений Араика Арутюняна и Давида Бабаяна, Сирануш Саакян отметила, что они, естественно, делаются под давлением: «Показания не звучат убедительно и для одного международного специалиста».
Саакян заметила, что из опубликованных частей обвинительного заключения становится ясно, что общий смысл этого судебного процесса состоит в том, чтобы достигнуть недопустимости принципа права Арцаха на самоопределение и уничтожить все усилия по самоопределению. Пытаются всячески показать, что всё это было «преступной деятельностью по захвату территорий».