Պետություն, Հայրենիք, Ընտանիք․ Արժեքները սրանք են, որոնց ծառայության է կոչված կյանքը․ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյան
Նրանք, ովքեր մահը չեն ճանաչում՝ վախենում են, երկյուղի մեջ են, հոգիները կապված չեն երկնավոր առաքինություններին
22/10/2024 21:12
Օրթոստատիկ հիպոտենզիա․ Պատճառները
Բժիշկը կարող է առաջարկել նաև որոշ հետազոտություններ:
22/10/2024 20:53
Կիմ Չեն Ընի քույրը Հարավային Կորեային և Ուկրաինային անվանել է «ԱՄՆ-ում բուծված անդաստիարակ շներ»
Որակումը տրված է Կիմ Յո Չժոնի մեկնաբանությունում, որը հրապարակել է Հյուսիսային Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը։
22/10/2024 20:34
«Ես Ձեզ քաջալերում եմ այս տարի վերջնական տեսքի բերել պայմանագիրը, որը վերջ կդնի դարավոր հակամարտությանը»․ Բայդենի նամակը՝ Փաշինյանին
«Խաղաղության համաձայնագրի մնացած հոդվածների վերջնականացումը կպահանջի համառություն, հնարամտություն և փոխզիջում»,- գրել է Բայդենը։
22/10/2024 20:18
ԵՄ դեսպանը հայտարարել է՝ Վրաստանի հետ հարաբերությունները երբեք այսքան վատ չեն եղել
Վրաստան-ԵՄ, Վրաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները կտրուկ վատացել են երկրում «Օտարեկրյա գործակալների մասին» օրենքի ընդունումից հետո։
22/10/2024 19:56
Գանձասարի վանքի բանալիները հանձնել են Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին՝ հայրենի Արցախ վերադարձի մաղթանքով ու հավատով
Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղի բնակիչներից մեկը մոտեցել է Սրբազանին և հանձնել բանալիներ։
22/10/2024 19:37
Երեխաները ֆրանսերեն կսովորեն տեխնիկապես վերազինված դասասենյակում (Տեսանյութ)
«Ստեփան Գիշյան» բարեգործական հիմնադրամի և «Կայուն զարգացման հայկական հիմնադրամի» կողմից ամբողջովին կահավորված և տեխնիկապես վերազինված 9-րդ դասասենյակն է։
22/10/2024 19:21
Քարփենթերը Փաշինյանին նամակ է փոխանցել Բայդենից
Քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունները։
22/10/2024 19:12
«Քննարկվել է արտատարածաշրջանային և տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը»․ ԱԽ գրասենյակը՝ Գրիգորյան-Քարփենթեր հանդիպման մասին
Քարփենթերն Խ գրասենյակում էր։
22/10/2024 18:55
Ամենօրյա ռեժիմով լրատվադաշտ է նետվում իրականության հետ կապ չունեցող կոնտենտ, և մարդկանց թվում է, թե տեղահանվածների բոլոր խնդիրները կարգավորված են․ Արցախի ՄԻՊ
Գյուղերում տեղեկատվության հիմնական աղբյուրը Հանրային հեռուստատեսությունն է։
22/10/2024 18:41
Գյումրիում արտահերթ ընտրություններ կլինեն․ «Բալասանյան դաշինքը» պատրաստվում է վայր դնել մանդատները
«Հստակ որոշում կա»,- ասել է դաշինքի մամուլի խոսնակը։
22/10/2024 18:26
Միրզոյանը ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի հարցերով տնօրենի հետ հարավկովկասյան տարածաշրջանին վերաբերող հարցեր է քննարկել
Մայքլ Քարփենթերը եկել է Հայաստան։
22/10/2024 18:14
Վենդետայի չհաջողված փորձ՝ Աշտարակում
Հորը սպանողից վրեժ է ցանկացել լուծել։
22/10/2024 18:00
35 և 31 տարեկան օտարեկրացիները թմրամիջոց են իրացրել Երևանում․ հայտնաբերվել է մի քանի տասնյակ փաթեթ
Ծալովի դանակ էլ են ունեցել։
22/10/2024 17:47
Վեհափառ Հայրապետը հորդորել է եկեղեցականներին հետամուտ լինել ազգային արժեքների պահպանմանն ու զորացմանը և այդ արժեքներով ազգի զավակների կրթությանը
Նորին Սրբությունն իր հայրական օրհնությունը բերեց հոգևոր հայրերին։
Էդմոն Մարուքյան քաղաքական գործիչ այլևս գոյություն չունի, կա Նիկոլ Փաշինյանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան, որը նախկինում հաստիքային էր, հիմա՝ արտահաստիքային. Մամիջանյան
Մեզ համար մանդատներն ընդամենը գործիք են մեր պայքարի համար, և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը որևէ խնդիր չունի դրանցից հրաժարվելու այն պահին, այն պայմաններում, երբ դա, որպես գործիք, կլինի արդյունավետ:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն մեկնաբանությամբ է հանդես եկել։
22/10/2024 17:11
Վթար Այգավան գյուղի կամրջի մոտ․ տուժել են ուղևորները
Տուժել են ուղևորները։
22/10/2024 16:58
Ադրբեջանն արդեն լավ է ճանաչում Հայաստանի գործող կառավարիչներին և անընդհատ սեղմելու է օղակը․ Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)

Number of coronavirus cases in Armenia grows by 201 in a past day, 13 new deaths reported
According to the information, 33,492 (+335) people have recovered, currently 6,262 (-137) are getting treatment.
12/08/2020 09:59
Earthquake hits Turkey, felt in Armenia
The quakes of 4 magnitude were also felt in Armenia’s Armavir and Ararat regions, in Yerevan 3-4 magnitude.
Turkey's MFA statement on the occasion of the 100th anniversary of the Treaty of Sevres once again demonstrates its inability to face its past: MFA spokesperson
Surprisingly, the current authorities of Turkey, who never miss a chance to praise their Ottoman heritage, nervously react to the reference of the Treaty of Sevres which the same Ottoman Empire signed with a number of states including the Republic of Armenia.
11/08/2020 16:35
Over 2,000 people detained in Belarus in past 24 hours
"Twenty-one law enforcement officers and a member of internal military forces suffered injures, five of them were taken to the hospital," the ministry pointed out.
11/08/2020 15:40
Yerevan mayor leaves for vacation
He said the mayor will spend his vacation in Armenia.
11/08/2020 14:52
Russia is first to register COVID-19 vaccine worldwide, Putin says
"As far as I know, this morning for the first time in the world a vaccine against the novel coronavirus infection was registered," the president said.
11/08/2020 14:17
Armenia’s government to convene special sitting to extend state of emergency for another month
The first state of emergency was declared on March 16 after coronavirus outbreak in Armenia.
11/08/2020 14:13
Next court hearing of Kocharyan and others' case set for September 8
Taking all the circumstances into account the judge delayed the session till September 8, 1 p.m.
11/08/2020 13:15
Belarusian presidential candidate Tikhanovskaya in Lithuania, says Foreign Ministry
"The main thing is that she is safe, since she was detained in Belarus before and spent about seven hours in detention," he said. The minister has not yet specified how and for how long Tikhanovskaya arrived in Vilnius and what she plans to do.
11/08/2020 12:52
High Commissioner Zareh Sinanyan Sums Up Second Day of Working Visit to Lebanon
Lebanese MP Hagop Pakradouni thanked the Armenian government for quickly responding to the explosion and standing by the community physically and emotionally.
11/08/2020 12:13
Russia’s new daily coronavirus cases below 5,000 for the first time since April 23
According to the crisis center, new daily cases dropped below 5,000 for the first time since April 23. The daily coronavirus growth rate fell below 0.6% for the tenth day in a row.
11/08/2020 11:25
Artsakh records no new coronavirus case in the past day
The total number of infected in Artsakh reached 251 of which 231 have recovered.
11/08/2020 11:05
Number of coronavirus cases in Armenia grows by 160 in a past day, 13 new deaths reported
The total death toll reached 803 (+7), other 234 (+6) patients died from other diseases.
11/08/2020 10:54
Edmon Marukyan applied for reconstruction of road taking to well-known Khndzoresk swinging bridge
Bright Armenia faction head Edmon Marukyan applied to the Territorial Administration and Infrastructures Minister Suren Papikyan for reconstruction of the road taking to Khndzoresk swinging bridge.
11/08/2020 10:34
Aurora Humanitarian Initiative Pledges $200,000 for Beirut Disaster Relief—and Calls on the Global Armenian Community to Help
We are deeply saddened by the tragic explosion in Beirut and join the global effort to help Lebanon immediately.
Over 20 mln people contract coronavirus worldwide
According to the research university, 20,001,019 cases have been registered, 733,103 people have died and another 12,209,074 have recovered. The highest caseload has been recorded in the United States (5,079,941), which is followed by Brazil (3,035,422) and India (2,215,074).
10/08/2020 22:12
PM of Lebanon announces government's resignation as public anger mounts
The announcement was made in a national TV address by Prime Minister Hassan Diab on Monday evening.
10/08/2020 22:08
Degree of NK conflict grown in many aspects: U.S. ex-Advisor on NK conflict settlement issue
“I consider Caucasus a core region not only for those living there but the USA and the whole world. In reality, it is a very dangerous surrounding because of few of your neighbors. I would like the USA to focus more on this issue.
10/08/2020 21:57
Soros does not represent official policy of U.S. Government: U.S. ex-Advisor
“The organizations funded by it are accountable to their leadership. They do not receive orders from the U.S. Government, it is for sure. People must not believe that Soros represents official policy of the United States,” he said.