Ցեղասպանության հերքումը կպատժվի
Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը դեկտեմբերի 22-ին ձայների մեծամասնությամբ ընդունվեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում:
Ֆրանսիան կառավարող Նիկոլա Սարկոզիի ղեկավարած կուսակցության խումբը (UMP), որը մեծամասնություն է կազմում Ֆրանսիայի Սենատում, ինչպես նաև` Սոցիալիստական խմբի անդամները, Օրինագծին կողմ են քվեարկել:
Կողմ արտահայտվեց նաև Նոր Կենտրոն խմբակցությունը ներկայացնող պատգամավոր Ժան-Քրիստիան Լագարդը և իր վերջնական ելույթում հայտարարեց, որ իրենք գոհ են` օրինագծում բոլոր ցեղասպանությունների մասով հավասարակշռությունը պահպանվում է:
Հիշեցնենք, որ օրինագիծը, որի հեղինակն է պատգամավոր Վալերի Բոայեն (Դաշինք հանուն ազգային շարժման), սահմանում է 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազար եվրո տուգանք` Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտողների նկատմամբ:

Genocide denial will be penalized
A bill criminalizing Armenian Genocide denial in France was unanimously approved by French Parliament on december 22.
French ruling party, headed by President Nicolas Sarkozy, the (UMP), which owns majority of the seats in the French Senate as well as the members of Socialistic group, have also backed the bill.
Jean-Christine Lagarde, an MP from New Center faction, who has voted for the bill, says they are content as it maintains a balance among all the genocides.
Bill introduced by MP Valerie Boyer (UMP) envisages a 45000 euro fine and a one-year imprisonment in case of denial of the Armenian Genocide.