Զինվորի ինքնասպանության գործով 5 սպա պատասխանատվության կենթարկվի. Փաստինֆո
Դեկտեմբերի 10-ին զինված ուժերի N զորամասում շարքային Վանիչկա Հովակիմյանի մահվան փաստի առթիվ նշանակված ծառայողական քննությունն ավարտվել է, որի արդյունքում պատասխանատվության կենթարկվի 5 սպա՝ նույն զորամասի դասակի, վաշտի, գումարտակի հրամանատարները և գնդի տեղակալը, ովքեր կպաշտոնազրկվեն կամ կաստիաճանազրկվեն, իսկ ավելի վերադաս սպաները՝ կստանան նկատողություն:
Այդ մասին «Փաստինֆոի» թղթակցին ասել է ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Արթուր Մուրադյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ «պետի (հրամանատարի) կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցնելը»:
Շմավոն Կյուրեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2 հոդվածներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 182-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Պարույր Մկրտչյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:

По факту смерти солдата 5 офицеров будут привлечены к ответственности
Служебное расследование, назначенное по факту гибели 10 декабря рядового Ванички Овакимяна, завершено. Сообщается, что 5 офицеров будут привлечены к ответственности: командиров взвода, роты, батальона той же воинской части и заместителя полка лишат должностей или понизят в звании. А вышестоящим офицерам объявят выговор.
Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” сообщил пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Напомним, в рамках же уголовного дела, возбужденного по данному факту, под стражу были заключены командир взвода, капитан Артур Мурадян и двое солдат – Шмавон Кюрегян и Паруйр Мкртчян.
Артуру Мурадяну было предъявлено обвинение по признакам ч. 1 ст. 375 УК РА (“злоупотребление начальником(командиром) или должностным лицом властью и служебным положением, превышение полномочий”) Шмавону Кюрегяну предъявлено обвинение по двум статьям: ч. 3 ст. 359 УК РА и ч. 1ст. 182 УК РА. Паруйру Мкртчяну вменяется ч. 3 ст. 359 Уголовного кодекса Армении.