Զինվորի ինքնասպանության գործով 5 սպա պատասխանատվության կենթարկվի. Փաստինֆո
Դեկտեմբերի 10-ին զինված ուժերի N զորամասում շարքային Վանիչկա Հովակիմյանի մահվան փաստի առթիվ նշանակված ծառայողական քննությունն ավարտվել է, որի արդյունքում պատասխանատվության կենթարկվի 5 սպա՝ նույն զորամասի դասակի, վաշտի, գումարտակի հրամանատարները և գնդի տեղակալը, ովքեր կպաշտոնազրկվեն կամ կաստիաճանազրկվեն, իսկ ավելի վերադաս սպաները՝ կստանան նկատողություն:
Այդ մասին «Փաստինֆոի» թղթակցին ասել է ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Արթուր Մուրադյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ «պետի (հրամանատարի) կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցնելը»:
Շմավոն Կյուրեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2 հոդվածներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 182-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ Պարույր Մկրտչյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:

Five officers to be held accountable over soldier’s death
The internal inquiry into the December 10 death of Private Vanichka Hovakimian was finished. Five officers – the commanders of a platoon, a company, and a battalion in the same military unit and the deputy commander of the regiment will be either deprived of their ranks or demoted. Officers of higher ranks will be reprimanded, Armenian Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisian told PastInfo news agency.
The platoon commander Captain Arthur Muradian and two soldiers – Shmavon Kyureghian and Paruyr Mkrtchian were earlier arrested.
Arthur Muradian was charged under Article 375 part 1 of the Criminal Code – abuse of power and office, transgression of authority by a commander or official. Shmavon Kyureghian was charged under Article 359 part 3 and Article 182 part 1, while Paruyr Mkrtchian – under Article 359 part 3 of the Criminal Code.